Zahlavi

Český vědec se poprvé dostal do vedení EUCARPIA

06. 01. 2025

V nejužším vedení Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin (EUCARPIA) od letošního roku působí David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Prestižní funkci v asociaci zastává jako první Čech v historii. EUCARPIA sdružuje na tisíc vědců a šlechtitelů z celého světa. Jejím hlavním cílem je přispívat ke šlechtění odolnějších rostlin a podporovat vědeckou a technickou spolupráci v této oblasti.

David Kopecký byl zvolen do funkce President designate a zastává klíčovou úlohu při koordinaci vědecké strategie organizace a spolupráce mezi jednotlivými sekcemi organizace. Funkci přebral po italské vědkyni Marii Ercolano, která nově zastává post President executive a s Davidem Kopeckým tvoří tvůrčí tandem této organizace.

Za svůj hlavní cíl považuji především širší zapojení mladých vědců do této organizace a lepší využití jejich potenciálu ve výzkumu a šlechtění. Mladí kolegové přinášejí nové nápady i pohledy na problémy a nekonvenční přístupy. Umějí přemýšlet mimo zavedené rámce, a mohou tak přispívat k průlomovým objevům. Myslím si, že investice do nastupující generace je investicí do budoucnosti vědeckého pokroku i šlechtění,“ vysvětlil rostlinný genetik David Kopecký.

Přímá spolupráce vědců a šlechtitelů

EUCARPIA vznikla v roce 1956 a sídlí v nizozemském Wageningenu. Zaměřuje se především na podporu výzkumu a inovací v oblasti šlechtění a výzkumu rostlin. Poskytuje zázemí pro spolupráci mezi vědci, šlechtiteli a dalšími odborníky, kteří usilují o zlepšení výnosů rostlin a jejich odolnosti vůči chorobám, škůdcům či klimatickým stresům. EUCARPIA má v současnosti jedenáct sekcí. David Kopecký posledních pět let vede sekci věnovanou pícninám a okrasným a užitkovým travám.

„V dnešní době je klíčové vyšlechtit zemědělské plodiny, které si lépe poradí se změnou klimatu, aniž by se snižovaly výnosy. V asociaci EUCARPIA si můžeme společně vyměňovat poznatky a metodiky ze všech oblastí šlechtění a genetického výzkumu a spolupracovat na výzkumu konkrétních rostlin. Protože je EUCARPIA platformou, která propojuje vědce se šlechtiteli, mohou se nejnovější poznatky dostávat rychleji do praxe. Zvyšuje se tak efektivita vývoje odolných odrůd,“ říká David Kopecký.

Sám je odborníkem v oblasti výzkumu dědičné informace rostlin. Zabývá se především studiem mezidruhových kříženců trav a obilovin. Ve své práci klade důraz na genetiku a šlechtění hybridů, jako je Festulolium, kříženec jílku a kostřavy, který je ceněný pro kombinaci vlastností obou rodičů – tedy výnos a kvalitu jílku a odolnost proti abiotickým stresům kostřavy. V Ústavu experimentální botaniky AV ČR vede výzkumnou skupinu zaměřenou na mezidruhovou hybridizaci. Na projektech souvisejících s genetickým zlepšováním pícnin pro řešení výzev způsobených změnou klimatu spolupracuje s celou řadou zahraničních pracovišť.

Jmenování Davida Kopeckého do čela EUCARPIA je úspěchem pro českou vědu a zlepší její propojení s mezinárodní šlechtitelskou a vědeckou komunitou.

Kontakty:

doc. RNDr. David Kopecký, Ph.D.
vedoucí výzkumné skupiny vzdálené hybridizace
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin
Ústav experimentální botaniky AV ČR
kopecky@ueb.cas.cz

Ing. Radoslava Kvasničková
projektová manažerka
Ústav experimentální botaniky AV ČR
kvasnickova@ueb.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Součástí výzkumu odolných trav je pěstování rostlin v přirozených venkovních podmínkách

Součástí výzkumu odolných trav je pěstování rostlin v přirozených venkovních podmínkách

FOTO: ÚEB AV ČR
Vědec David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve skleníku s pokusnými rostlinami festulolií

Vědec David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve skleníku s pokusnými rostlinami festulolií

FOTO: MBÚ AV ČR

Sociálně-ekonomické vědy

Vědecká pracoviště

Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce