Čtyři badatelé, kteří posouvají hranice vědy, převzali oborové medaile AV ČR
10. 09. 2024
Slovenský historik Roman Holec, literární vědec Pavel Janoušek, ekolog Jan Lepš a fyzikální chemik Petr Štěpánek obdrželi 9. září 2024 oborové medaile AV ČR. Ocenění jim předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová v sídle instituce na Národní třídě v Praze.
Odhodlání a kreativita laureátů podle Evy Zažímalové inspirují další badatele. „Jejich úspěchy nejsou jen výsledky souhrnu znalostí, ale i touhy překračovat hranice známého,“ vyzdvihla na ceremoniálu a dodala, že základem vědy nejsou tvrdá data, ale schopnost o nich přemýšlet, což ocenění splňují.
Eva Zažímalová
Čestná oborová medaile Františka Palackého za zásluhy v historických vědách
Roman Holec ze Slovenské akademie věd se věnuje zejména slovenským a středoevropským dějinám 19. a 20. století se zaměřením na hospodářské a sociální dějiny, dějiny šlechty a enviromentální dějiny. Vyučuje také na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. „Je historikem, který nevidí dějiny černobíle,“ poznamenal Stanislav Holubec z Historického ústavu AV ČR, který badatele na medaili navrhl.
Práce Romana Holce poskytuje materiál pro různé interpretace a teoretické koncepty a otevírá nová témata slovenské historiografie. Historik je také členem redakčních rad některých periodik, které vydávají ústavy Akademie věd ČR.
Zleva Eva Zažímalová, Roman Holec a místopředseda AV ČR Ondřej Beránek
Čestná oborová medaile Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách
Práci Pavla Janouška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR ocenila Akademie věd ČR už dříve například Akademickou prémií. Patří k nejvýraznějším osobnostem české literárněvědné bohemistiky a spolupracoval na publikacích o české literatuře dvacátého století. Ty významně profilovaly výzkum v jeho domovském pracovišti.
„V Ústavu pro českou, tehdy světovou literaturu AV ČR, působí od roku 1981 – nejprve jako stážista, aspirant a vědecký pracovník, poté se stal zástupcem ředitele a posléze ředitelem,“ připomněla jeho kolegyně Kateřina Piorecká. Prozatím posledním projektem, s nímž je spojený, jsou Dějiny české literatury v protektorátu Čechy a Morava z roku 2022, které získaly Cenu Nakladatelství Academia jako kniha roku.
Pavel Janoušek
Čestná oborová medaile Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách
Jan Lepš z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR patří k mezinárodně uznávaným ekologům a biostatistikům. Některé z jeho experimentů jsou nejdéle běžícími experimenty svého druhu na světě. Podílel se také i na založení české výzkumné stanice na Papui Nové Guineji.
Kromě vědecké práce vychovává badatele na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ekologovy zásluhy vyzdvihl jeho kolega František Krahulec: „Do založení Přírodovědecké fakulty se i sám zapojil. Podařilo se mu s ostatními kolegy vytvořit pracoviště, která převyšuje mnohé jiné fakulty Jihočeské univerzity i ty na starších vysokých školách.“
Eva Zažímalová, Jan Lepš a člen Akademické rady AV ČR David Honys
Čestná oborová medaile Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách
Petr Štěpánek působí v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR už od roku 1977. Věnuje se fyzikální chemii polymerních systémů, jejich struktuře a dynamice, zejména v technických a biologických aplikacích. Po dvacet dva let stál v čele oddělení nadmolekulárních polymerních systémů, jež pod jeho vedením dosáhlo světově uznávaných výsledků. Mimo to inicioval spolupráci se zahraničními institucemi a organizoval mezinárodní konference. „Je nejen vynikajícím vědcem. Jde mu také o rozvoj ústavu, k němuž významně přispívá,“ vyzdvihl ředitel pracoviště Jiří Kotek.
Petr Štěpánek
Více informací o čestných medailích naleznete na webových stránkách AV ČR.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
Sociálně-ekonomické vědy
Vědecká pracoviště
- Knihovna AV ČR
Národohospodářský ústav AV ČR
Psychologický ústav AV ČR
Sociologický ústav AV ČR
Ústav státu a práva AV ČR
Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.