Jeden z úseků chybějící části Pražského okruhu býval kdysi pohřebištěm
01. 11. 2024
Už čtyři měsíce pracují experti z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, na mapování a záchraně archeologických památek v trase plánované dostavby Pražského okruhu v úseku D1 – Běchovice. Zatím odkryli téměř 5000 let stará sídla a pohřebiště, včetně 11 komorových hrobů z let 800–450 př. n. l., v některých našli i bohatou pohřební výbavu.
Hlavním objevem úseku 1 při záchranném archeologickém průzkumu jsou bezesporu doklady pohřbívání.
„Tři nejstarší nalezené hroby pocházejí z období kultury se šňůrovou keramikou (2900–2300 př. n. l.). Mezi pozůstatky pohřební výbavy patří typické poháry se zdobeným podhrdlí, broušené sekerky, kamenné brousky a štípaná industrie,“ popisuje Karel Říha, vedoucí výzkumu tohoto úseku z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.
Archeologové v oblasti našli doklady lidské přítomnosti od období závěru mladší doby kamenné (začátek třetího tisíciletí př. n. l.) až do starší doby železné (první polovina prvního tisíciletí př. n. l.). Mezi sídlištními objekty identifikovali půdorysy staveb kůlové konstrukce, dále polozahloubené objekty (polozemnice) i zásobní jámy.
Bohaté halštatské hroby
Velmi důležitým nálezem je 11 tzv. komorových hrobů ze starší doby železné neboli halštatské (zhruba 800–450 př. n. l.). Jde o pohřby v centrální pohřební komoře s navršenými mohylovými náspy (ty se nedochovaly), které v některých případech dosahovaly průměru téměř 50 metrů. Hroby tohoto typu bývají až na velmi vzácné výjimky poškozené už z pravěkého období, minimálně ve dvou případech experti objevili pravěké vykrádací šachty.
Mezi pozůstatky pohřební výbavy patří keramické nádoby, doplňky koňských postrojů z bronzu, fragmenty špatně identifikovatelných železných předmětů, a dokonce pozůstatky zlatých ozdob. Ve dvou případech se dochovaly obvodové žlaby obepínající mohyly. Jeden z obvodových žlabů dosahoval průměru 48 m, šířky 3 m a hloubky kolem 1,5 m.
„Při výzkumu komorových hrobů jsme se zaměřili na původní uložení nálezů, včetně pozůstatků těl zemřelých. Z většiny jsou tyto objekty porušeny sekundárním zásahem, pravděpodobně již v pravěkém období. U některých se nám tyto tzv. vykrádací šachty podařilo identifikovat. V těchto případech se nám dochoval pouze zlomek z původního hrobového inventáře,“ říká Karel Říha z pražského Archeologického ústavu AV ČR.
Záchranný archeologický průzkum pokračuje
Na chybějící úsek Pražského okruhu D1 – Běchovice zamířila těžká technika ke konci letošního května a v součinnosti s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) zahájila zemní práce pro záchranný archeologický výzkum. Trasa vede oblastí, kterou procházeli a osídlovali lidé už od pravěku, a tak ji nejdříve musejí prozkoumat archeologové. Výzkum vedou pracovníci pražského Archeologického ústavu AV ČR ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech a společností Osina Archeo.
„S ohledem na probíhající stavební činnost není možné archeologické výzkumy na ploše budoucího obchvatu běžně navštívit. Už na samém začátku záchranného archeologického výzkumu jsme však slíbili zástupcům médií a veřejnosti, že budeme informovat o nových nálezech, což tímto způsobem činíme,“ říká ředitel pražského Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík.
Terénní výzkumy probíhají v součinnosti s postupem prací podle smlouvy s ŘSD. Vyhodnocení terénní dokumentace, konzervace a zpracování nálezů potrvá několik příštích měsíců.
Stav přípravy dostavby Pražského okruhu v úseku D1 – Běchovice
Probíhá záchranný archeologický výzkum a související zemní práce. Stavební povolení je v právní moci. V rámci výběrového řízení na zhotovitele bylo ukončeno podávání nabídek a probíhá jejich posuzování. Nedojde-li k odvolání proti výběru nejvýhodnější nabídky, bude staveniště předáno vybranému zhotoviteli do konce roku 2024. „První řidiči by se po novém úseku Pražského okruhu mohli projet v roce 2027,“ uzavírá tiskový mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
Kontakt:
Karel Říha
Archeologický ústav AV ČR, Praha
riha@arup.cas.cz
Přečtěte si také
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
Sociálně-ekonomické vědy
Vědecká pracoviště
- Knihovna AV ČR
Národohospodářský ústav AV ČR
Psychologický ústav AV ČR
Sociologický ústav AV ČR
Ústav státu a práva AV ČR
Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.