Přehledně: Čtyři druhy testů na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2
18. 03. 2021
V plánovaném, byť prozatím odloženém návratu dětí do škol hrají důležitou roli testy. Nikoli ty z dějepisu nebo českého jazyka, ale na koronavirus SARS-CoV-2. Podmínkou prezenční výuky má být pravidelné antigenní testování žáků, které však podle expertů není pro děti vhodné. Zlatým standardem je totiž molekulární test RT-PCR.
Vláda rozhodla o nákupu celkem 3,6 milionu kusů antigenních testů od čínské firmy Lepu Medical Technology. Ovšem jak upozorňuje Jana Jaklová Dytrtová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, pro děti je antigenní testování takzvanými rapid testy méně vhodné, zvláště pokud mají tyto testy nižší citlivost.
Podle vědecké studie je citlivost rapid antigenních testů od Lepu Medical Technology u dospělých pouze něco přes padesát procent, u dětí dokonce jen pětadvacet procent. Rapid testy jsou ideální pro jedince s příznaky nákazy. Pro ty, kteří je nemají, což by pravděpodobně ve velké míře byli právě školáci, je lepší metoda RT-PCR.
Jak fungují základní tři druhy v současnosti používaných testů? A který vzniká ve Fyzikálním ústavu AV ČR?
1. Antigenní testy
Detekují bílkoviny (proteiny), které se v těle nakaženého objeví při probíhající infekci. Jedná se o proteiny viru SARS-CoV-2, konkrétně takzvaný obalový a membránový protein. „Kvalitní antigenní test provedený v laboratoři odhalí infekci i u bezpříznakových jedinců. Druhou variantou je antigenní rapid test, který však má ze svého principu citlivost omezenou,“ říká Jana Jaklová Dytrtová.
V případě rapid testů, které poskytnou výsledek do třiceti minut, může nemalé procento infikovaných jedinců projít jako falešně negativní. Tito lidé pak mohou virus šířit do svého okolí v domnění, že jsou zdrávi.
Odběr se provádí nejčastěji výtěrem z nosohltanu. „Způsob odběru velmi ovlivní výsledek. U této metody už je k dispozici poměrně velká škála vzorkování – sliny, stěry, kloktání. Některé by údajně mohl provádět i laik. Jenže ten někdy podcení preciznost dodržení vzorkovacího protokolu,“ upozorňuje Jana Jaklová Dytrtová.
Vědci z @Konvalinka_Lab @IOCBPrague vyvinuli rychlý způsob porovnání antigenních testů. Otestovali 13 testů, rozdíly v limitu detekce viru jsou až stonásobné. Citlivost testů navíc výrazně zhoršuje chybné vyhodnocení výsledků neproškolenými uživateli.⤵️https://t.co/z0Jy5DjGLX
— IOCB Prague (@IOCBPrague) March 18, 2021
2. Molekulární testy (RT-PCR a RT-LAMP)
Test detekuje genetický materiál (RNA) viru SARS-CoV-2. Také se provádí nejčastěji výtěrem z nosohltanu nebo hltanu, popřípadě ze slin či kloktáním. Výsledek je přesný díky tomu, že vlastnímu stanovení předchází dostatečné namnožení RNA. Díky tomu lze ve vzorku teoreticky odhalit i jedinou molekulu RNA. To je výhoda zejména v případě nekvalitního odběru laikem či pro včasnou diagnostiku onemocnění.
Nevýhodou je vyšší cena než u antigenních rapid testů, protože analýzu provádí odborný personál na nákladném přístrojovém vybavení. Výsledek je znám nejpozději do 48 hodin. Nejrozšířenějším testem v této kategorii je RT-PCR, který odborníci pokládají za zlatý standard pro diagnostiku SARS-CoV-2. Dále se používá RT-LAMP, jenž je ve srovnání s RT-PCR o něco méně přesný. Zato není tak náročný na laboratorní vybavení, což z něj činí rychlejší a levnější variantu.
Jana Jaklová Dytrtová navrhuje způsob, jak snížit cenu RT-PCR testů. Podle ní jde využít takzvaný pooling, kdy se několik odebraných vzorků smíchá do jednoho. Tento způsob se používá například v Izraeli. Pokud je výsledek negativní, jsou negativní i všechny ostatní vzorky. V případě pozitivního je třeba jednotlivé vzorky znovu otestovat a zjistit, který je konkrétně nakažený. „Takto hromadně, jako jeden vzorek, by se mohli testovat žáci jedné třídy. Negativní výsledek = všichni chodí do školy dál. Pozitivní výsledek = všichni jdou do karantény,“ doporučuje vědkyně.
3. Testy na protilátky
Z krve se zjistí koncentrace molekul imunoglobulinu, které vyprodukovala imunitní reakce organismu. Na začátku nemoci v těle protilátky chybí. Jsou tedy vhodné pro lidi, kteří před více než týdnem měli příznaky virózy a chtějí si ověřit, zda neprodělali covid-19, případně pro ty, kdo vědí, že touto nemocí prošli, a chtějí si otestovat množství protilátek.
Existují rychlotesty, které si může vyhodnotit i laik z kapilární krve. Lepší vypovídací hodnotu mají citlivější testy používané v certifikovaných laboratořích. K tomu je třeba odběr žilní krve. „Rychlotest z kapilární krve nemusí zachytit menší množství protilátek, které laboratorní test dokáže identifikovat. Obecně se stanovují protilátky IgM, které se vytvoří tři až sedm dní po propuknutí nemoci, a IgG, které vzniknou až později. Ty jsou dlouhodobým indikátorem prodělání nemoci,“ doplňuje Jana Jaklová Dytrtová.
4. Testování pomocí biočipu
Fyzikální ústav AV ČR vyvíjí test, který nejenže umí s vysokou přesností detekovat virus SARS-CoV-2 ze slin, dokáže i určit, jak vysoké je množství viru ve vzorku. Tým výzkumníků v čele s Hanou Lísalovou na projektu pracuje od samého počátku pandemie. „Velmi zjednodušeně si ho můžeme představit jako automat na kávu s kelímky, který funguje obráceně. Kávový automat kelímky s tekutinou vydává, kdežto náš robot je bude přijímat. Člověk k němu přijde, vypláchne si ústní dutinu určitým množstvím roztoku a kelímek vrátí do automatu, systém tekutinu odebere, vzorek pošle do útrob stroje k biočipu, který ho zanalyzuje, a robot podle výsledku signalizuje zelenou – tedy vše je v pořádku, anebo červenou – pozor, zde je vysoké riziko pozitivního nálezu,“ říká Hana Lísalová. Prototyp přístroje se v současné době vyvíjí.
Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Čeští vědci spolupracují na vývoji ekologických a levných solárních článků
- Nebezpečné látky obsažené v náplních elektronických cigaret poškozují plíce
- Nový vodíkový elektrolyzér ukládá energii z obnovitelných zdrojů
- Chemičkou jsem se chtěla stát už od čtrnácti let, říká Adéla Šimková
- Vědci vyvinuli novou kontrastní látku, která pomůže včas odhalit skryté nemoci
- Rostliny v sobě mají neuvěřitelné chemické bohatství, říká Tomáš Pluskal
- Krotitelé molekul: vědci objevili, jak zvýšit kapacitu molekulárních čipů
- Od vynálezu k praxi. Firma vyzkouší metodu jednodušší výroby metanolu
- Badatelé představili 3D materiály pro rekonstrukční a plastickou chirurgii
- Proč se Země a Venuše vyvinuly odlišně? Napoví mise, jíž se účastní i Češi
Sociálně-ekonomické vědy
Vědecká pracoviště
- Knihovna AV ČR
Národohospodářský ústav AV ČR
Psychologický ústav AV ČR
Sociologický ústav AV ČR
Ústav státu a práva AV ČR
Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.