Zahlavi

Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu

18. 03. 2025

Česká národní výzkumná infrastruktura Czech-BioImaging letos slaví deset let od svého založení. Poskytuje přístup ke špičkovým zobrazovacím technologiím, které posouvají hranice vědeckého poznání a přispívají k pokroku v medicíně, biotechnologiích i ekologii.

Desítky publikací v nejprestižnějších světových vědeckých časopisech i nová technická řešení pro elektronové mikroskopy ve spolupráci se soukromým sektorem. Uživatelé infrastruktury Czech-BioImaging už dekádu využívají špičkové technologie pro biologické a medicínské zobrazování.

Czech-BioImaging sdružuje 16 špičkových zobrazovacích center napříč Českou republikou a spolupracuje s 10 partnerskými institucemi. Každoročně jeho služby využívá více než 1300 vědkyň a vědců, kterým pomáhá odborný tým přibližně 120 lidí.

„Díky našim datům vyprodukují badatelé ročně více než 200 publikací,“ říká Pavel Hozák z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, ředitel Czech-BioImaging. „Máme k dispozici širokou nabídku zobrazovacích metod a disponujeme více než 200 specializovanými přístroji, které jsou přístupné i zahraničním uživatelům v evropské infrastruktuře Euro-BioImaging ERIC,“ dodává Pavel Hozák.

Věda otevřená všem

Jedním z hlavních principů Czech-BioImaging je otevřený přístup, který umožňuje využívání špičkových technologií nejen akademickým institucím, ale i průmyslovým partnerům. „Naše metody umožňují detailní analýzu biologických procesů na úrovni buněk, tkání i celých organismů, čímž přispíváme k vývoji pokročilých diagnostických nástrojů pro medicínu a biotechnologie,“ říká Pavel Hozák.

Budoucnost biologického zobrazování

K příležitosti výročí se 18. března 2025 od 14:00 v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze uskuteční odborné setkání vrcholných představitelů Czech-BioImaging, Euro-BioImaging a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které se zaměří na udržitelnost velkých výzkumných infrastruktur.

Organizátor akce:
prof. Pavel Hozák, DrSc.
ředitel Czech-BioImaging
hozak@img.cas.cz

Organizační kontakt:
Daniela Klimešová
projektová manažerka Czech-BioImaging
daniela.klimesova@img.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce