Zahlavi

Den druhý aneb co si dal Krtek-astronaut na oběd

06. 04. 2019

Úchvatný hotel Alchymist hned naproti americkému velvyslanectví na Malé Straně, před nímž na chodníku najdete letopočet 1517, a to v Americe nemají, až se z toho tají dech. Přesný odjezd na tiskovou konferenci, jenže na tu míří také americký velvyslanec a není vůbec jednoduché sladit pořadí – jsme na telefonu a čekáme. Až pan velvyslanec dorazí do budovy Akademie věd, můžeme pokračovat. „Kde jste?“ „Přejíždíme most.“ „Dobře.“ „Tak jak to vypadá?“ „Velvyslanec už je tady, můžete.“ Tak vypadala komunikace, která měla sladit pořadí příjezdů do budovy Akademie věd.

Tisková konference s početným zastoupením médií, fronta kamer na začátku a mezi fotografy žena v tričku NASA – že by někdo z amerického velvyslanectví? Ale kdepak:-). Když přišla ještě jednou odpoledne na oficiální focení pro Akademii věd, teprve jsem jí poznal. Fotografka Akademie věd prostě zašla den předtím do obchodu, aby si koupila tričko NASA. Při vší úctě ke všem oficiálním poctám, není tohle největší pocta?


Před obědem s americkým velvyslancem Stephenem Kingem, předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou a dalšími hosty. Nutno podotknout, že pan velvyslanec je bodrý a příjemný muž a jeho paní krásná dáma :-).

A když jsme už u těch oficialit...Skončila tisková konference, po mnoha a mnoha rozhovorech (teď čtu na Facebooku jednu zmínku novinářky, že „každý novinář měl pět minut, protože nás bylo hodně, ale stálo to za to“. Ostatně také ještě jedna historka – jdu za jedním novinářem a říkám: „Prosím ještě počkejte, počítáme s vámi až v 11:20 hodin.“ A on říká: „To nevadí, třeba mě v 11:19 napadne ta nejlepší otázka.“) se ocitáme s Feustelovými v Knihovně Akademie věd sami.

Najednou, kde se vzaly tu se vzaly, na skle ve foyeru jsou přimáčknuté dětské obličeje a svoje zraky vpíjejí směrem k astronautu, kterého lze od běžných čtenářů poznat hned na první pohled – modrá kombinéza amerických astronautů. Máváme na ně, aby vešli dovnitř. Následuje nečekané setkání školáků ze ZŠ Táborská v Praze, kteří šli kolem a nakoukli. Inspirace! Krása! Jen prosím a vyzývám učitele a učitelky v České republice. Máme před sebou ještě mnoho formálních setkání a veřejných vystoupení v Praze, Olomouci, Ostravě a Brně, tak tuhle náhodu nezkoušejte úplně všichni :-).



No a co měl Krtek-astronaut z roku 2011, který šel na oběd s Krtkem-astronautem z roku 2018 a také s astronautem Andrew Feustelem, jeho ženou Indirou a americkým velvyslancem k obědu? To už prozrazuje fotografie. My jen dodáváme, že v restauraci neměli tak malý látkový ubrousek, takže si vzal ubrousek pro člověky, což pro něj byl spíše celotělový kabát – prostě ostuda :-).   

Fotografie naleznete také na Instagramu @akademievedcr

SOUVISEJÍCÍ BLOGY:

Den první: „Doufám, že máte velké auto,“ smál se Andrew Feustel



Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce