#LÉTO S AV ČR: Přivoňte k růži a objevte s dětmi příběh Průhonického parku
15. 07. 2021
Svým výjimečným rozáriem uchvacuje Průhonický park, v němž sídlí Botanický ústav AV ČR, návštěvníky každé léto. Prohlédnout si lze historické odrůdy růží, popínavé i keřové růže, ale i bohatou kolekci polyantek, čajohybridů a miniaturních růží. Ale nejen těch. Na ploše 250 hektarů se v parku a přilehlé botanické zahradě nacházejí stovky druhů různých bylin a dřevin. Celé prázdniny se navíc v areálu konají zajímavé akce pro veřejnost. Například děti se můžou s aplikací Skryté příběhy zúčastnit hry Nejkrásnější park nebo zkusit najít kešku v rámci oblíbené soutěže vyhlášené stanicí ČT Déčko.
Pokud vejdete hlavním vchodem, nemůžete minout krásný zámek s dlouhou historií sahající až do středověku. Koncem 19. století nechal budovu přestavět v novorenesančním stylu hrabě Silva-Tarouca, zakladatel průhonického parku. Mimochodem na nádvoří zámku se nachází výborná kavárna.
Právě hrabě Silva-Tarouca je jedním z hrdinů hry Nejkrásnější park. Na trase dlouhé 3,5 kilometru čeká malé i velké turisty sedm zastavení, na kterých mohou pomoci hraběti zdolat překážky při budování parku. Pomohou mu splnit si sen a udělat z tohoto místa živoucí obraz v krajině? Stačí si stáhnout aplikaci Skryté příběhy, zaregistrovat se a vydat za dobrodružstvím…
Průhonický park si můžete projít s aplikací Skryté příběhy
Pokud by se chtěl návštěvník dozvědět o šlechtickém milovníkovi rostlin více, může zavítat do stálé expozice nacházející se v přízemních prostorech zámku (vstup z Malého nádvoří). Výstava přibližuje historii zámku a parku a je věnovaná právě jeho zakladateli, hraběti Silva-Taroucovi.
Denivky, růže i šalvěj
Ale co si budeme povídat, do botanické zahrady a parku se chodí hlavně za květinami a stromy. O růžích už byla řeč. Rozhodně si ale nenechte ujít liliím podobné denivky, které tvoří jednu z nejpočetnějších sbírek areálu. K vidění jsou v červenci a srpnu také náprstníky a šalvěje, pozorní hledači budou moct obdivovat také zvonky, hvozdíky nebo hořce.
Průhonický park se rozkládá ve velmi zajímavé členité krajině, v údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka. Nacházejí se v něm vzácné domácí i cizokrajné dřeviny. Není divu, že celý areál je Národní kulturní památkou a zároveň památkou UNESCO. Nedávno zdejší botanická sbírka dokonce získala jako první česká botanická zahrada mezinárodní akreditaci Conservation Practitioner, kterou uděluje mezinárodní organizace botanických zahrad. Díky tomu mají návštěvníci i výzkumní pracovníci jistotu, že je místní sbírka vedena v souladu s mezinárodním právem. To je významná zpráva například při zapojení do záchranných programů kriticky ohrožených druhů rostlin.
Průhonický park je památkou UNESCO.
Koho zajímá botanika jako věda, neměl by minout výstavu v Galerii Natura, kde se dozví víc informací o výzkumu badatelů Botanického ústavu AV ČR v Krugerově parku (pozor, až od září!). V červenci a srpnu hostí Galerie Natura výstavu výtvarných prací malých i velkých umělců brněnského Ateliéru Studánka.
Japonský den a umění
Čas běží jako splašený a za chvíli tady máme srpen. Už teď si můžete do diářů zapsat sobotu 28. srpna, kdy se bude v areálu Průhonického parku konat Japonský den. Těšit se můžete na ukázky asijských bojových umění, workshopy skládání origami, oblékání kimona, přednášky, občerstvení v japonském stylu, ikebanu a mnoho dalšího. Hned týden poté – o víkendu 4. a 5. září – se pak v Průhonicích plánují Pomologické dny, tedy dny oslavy jablek. Můžete je strávit se sklenicí čerstvého moštu v ruce, prohlédnout si sad, poslechnout si rady odborníků, jak pečovat o ovocné stromy, a podívat se na krajové a vyšlechtěné odrůdy jabloní.
Prvního a druhého září se bude na Malém nádvoří průhonického zámku hrát divadlo, plánují se představení Jak je důležité býti (s) Filipem a Cyrano z Bergeracu. Obě představení nacvičená souborem Indigo Company začínají ve 20.00 hodin.
Průhonický park se nachází kousek od Prahy jižním směrem, kousek od příjezdu z dálnice D1. Dostat se dá k areálu ale i městskou hromadnou dopravou, například autobusem od zastávky Opatov. Otevřeno mají denně od 7.00 do 20.00 hodin a vstupenky je možné zakoupit na místě u okénka pokladny nebo předem elektronicky.
Na jaké další zajímavé lokality se můžete v rámci našeho seriálu #LÉTO S AV ČR těšit? Podívejte se na přehled výletů roztříděný podle krajů. Za týden se vydáme za historií měření zemětřesení do Geofyzikálního muzea ve Skalné na Chebsku.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a všechny fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
Vědy o Zemi
Vědecká pracoviště
- Geofyzikální ústav AV ČR
Geologický ústav AV ČR
Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Ústav geoniky AV ČR
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.