#LÉTO S AV ČR: Vydejte se za asijskou hudbou do Šluknovského výběžku
07. 07. 2021
Na louce se pasou jaci, opodál se tyčí stúpa v buddhistickém duchu a pomalu zde roste i budova inspirovaná tibetskou architekturou. Kdybyste měli lehce pocit, že se nacházíte kdesi v nitru Asie, jistě byste tím potěšili Jarmilu Ptáčkovou z Orientálního ústavu AV ČR. Právě ona si dala za úkol vytvořit na severu Čech místo, které umožní hlubší poznání asijských kultur. Přesvědčit se o tom můžete už tuto sobotu, 10. července, kdy se u Mikulášovic uskuteční festival Eastern Tunes.
Skvělým prostředkem k poznání je hudba. Někdy se o ní mluví jako o univerzálním jazyku, kterému rozumí i lidé z velmi odlišných zemí. V malebném prostředí poblíž obce Mikulášovice se v sobotu 10. července 2021 rozezní rytmy ovlivněné Východem. Odehraje se zde šestý ročník festivalu Eastern Tunes, jehož cílem je přispět ke vzájemnému pochopení a toleranci.
„V porovnání s předchozími ročníky je ten letošní kvůli cestovním omezením možná trochu naruby. Bude méně asijských interpretů, kteří se inspirují Západem, zato se představí evropští umělci, které inspiroval Východ,“ přibližuje Jarmila Ptáčková.
Michal Müller, hráč na citeru. Foto: Petr Zápotocký
Vystoupí regionální muzikanti ze Šluknovska, v jejichž repertoáru jsou slyšet prvky orientu. Mezi ně patří citerista Michal Müller nebo bluesman Scott Ibex, Newyorčan, který žije v Rumburku a hraje s kapelou Nový úsvit. Dále šamanský pop z Lužických hor v podání kapely Tumeša z Jiřetína pod Jedlovou.
Od sousedů z Německa dorazí syrsko-berlínská kapela Azuleo a její flamenco world jazz. Dále zahraje běloruská avantgarda Baisan & Yasinski, rytmy z Blízkého východu a Balkánu rozezní skupina Shum Davar. Tanečnice a choreografka Katja Daniela Hillebrand předvede středoasijské tance inspirované především Uzbekistánem. Večerní show si vezme na starosti projekt Omnion.
Hudba, pohoda a příroda. Takový je Eastern Tunes.
Doprovodný program
K prozkoumání bude celý areál pro poznávání asijské kultury se zmíněnou stúpou, stádem jaků, ale i uzbeckou pecí nebo mongolskou jurtou. Uvnitř ní vznikne čtenářský koutek vybavený časopisy Nový Orient a dalšími publikacemi Orientálního ústavu AV ČR. Zájemci se seznámí s příběhy uprchlíků z Asie a Blízkého východu a nebude chybět ani dokumentární film doplněný besedou s odborníky. Ti, kdo byli na festivalu loni, budou moci zkontrolovat postup prací na hlavní budově areálu, která vzniká podle tibetské architektury.
Pořadatelé pamatují i na děti, které si pod vedením japanoložky Nobuko Toyosawa z Orientálního ústavu AV ČR vyzkouší japonskou kaligrafii, zahrají si asijské hry nebo si otestují své vědomosti o Asii luštěním různých kvízů. Mladí návštěvníci také mohou zhlédnout divadlo. Letos s tradičním českým námětem Honzíka, který se vydá kolem světa, a děti provede světem hudby a hudebních nástrojů v nejrůznějších koutech zeměkoule. O nástrojích si herci budou s dětmi také povídat a malí zvědavci si některé i vyzkouší.
Také nejmladší návštěvníci si přijdou na své.
Dospělé možná zaujme pohled na Čínu očima reportéra Tomáše Etzlera, který bude číst ze své nové knihy Novinářem v Číně – Co jsem to proboha udělal? Páteční večer, který už tradičně zve k venkovnímu promítání, se zaměří na aktuální téma Barmy. V 19.00 hodin začne promítání dokumentu The Burma Storybook s následnou diskuzí s jedním z režisérů a odborníky z Orientálního ústavu AV. Program doplní prezentace na téma Výraz svobody v barmském umění.
Pandemická opatření
Festival i areál pro poznávání asijské kultury vznikl díky dobrovolnému nasazení pracovníků Orientálního ústavu AV ČR, který se na organizaci podílí od prvního ročníku. Zapojili se také lidé z organizace Člověk v tísni a další dobrovolníci se zájmem o region. Eastern Tunes se letos poprvé uskuteční i s podporou a finančním přispěním Akademie věd ČR.
Kvůli pokračující pandemii nemoci covid-19 stanovili organizátoři hygienické podmínky pro vstup do areálu. Podmínkou je negativní test (je možné se otestovat i na místě), potvrzení o prodělaném onemocnění nebo očkování. Podrobnosti se dozvíte na webových stránkách Eastern Tunes.
Na jaké další zajímavé lokality se můžete v rámci našeho seriálu #LÉTO S AV ČR těšit? Podívejte se na přehled výletů roztříděný podle krajů. Za týden vás pozveme do Průhonického parku, kde najdete okolo 1600 druhů domácích a cizokrajných dřevin na ploše 250 hektarů. Výjimečná je sbírka rododendronů čítající okolo 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech.
Text: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Ivo Šafus, Iva Zímová, Jiří Fišer / Eastern Tunes, Thonmi
Přečtěte si také
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
Vědy o Zemi
Vědecká pracoviště
- Geofyzikální ústav AV ČR
Geologický ústav AV ČR
Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Ústav geoniky AV ČR
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.