Zahlavi

Medaile AV ČR převezmou dva biologové

21. 06. 2024

Akademie věd ČR dnes předá dvě čestné oborové medaile za zásluhy v biologických vědách vědcům, kteří se věnují vodě a životu v ní.

 

Ve dvoraně Akademie věd ČR převezmou z rukou předsedkyně AV ČE Evy Zažímalové čestné oborové medaile dva vědci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR – Jiří Nedoma, který zkoumá mikrobiální ekologii jezer a nádrží pomocí sofistikovaných vlastních metod, a hydrobiolog Jaroslav Vrba, jehož dlouholetým zájmem jsou šumavská jezera a jejich ekosystémy. Ceremoniál začíná v 11 hodin.

Čestná oborová medaile Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách

  • Jiří Nedoma, CSc. (Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR)

Jiří Nedoma začínal studiem fyziologie živočichů, ale později se specializoval na mikrobiální ekologii vody. Postupně řešil různé problémy, které posouvaly dopředu porozumění mikrobiální ekologii jezer a nádrží, pro což používal nejrůznější sofistikované metody. Řadu z nich sám vyvinul a úspěšně otestoval. Jeho práce získala široké uznání vědecké komunity.

Například je zakladatelem využití analýzy obrazů pro zjišťování měření velikosti bakterií a řas, což vedlo k významnému posunu ve znalostech o fungování mikrobiálních společenstev a potravních vztahů.

  • RNDr. Jaroslav Vrba, CSc. (Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR)

Jaroslav Vrba patří mezi přední české hydrobiology s výrazným mezinárodním přesahem. Věnoval se například rozkladu organických látek a koloběhu fosforu ve vodních ekosystémech. Jeho vědecká práce je těsně spjata se šumavskými jezery, které stále zkoumá. Významně přispěl i k poznání fungování potravinových sítí v hypertrofních mělkých jezerech a rybnících.

Dlouhá léta systematicky propojoval kolegy z oboru na české a mezinárodní úrovni, díky čemuž je považován za zakladatele dlouhodobého vědeckého výzkumu se zásadním významem pro vyhodnocení a predikci dopadů acidifikace nebo globální změny klimatu.

TZ ke stažení zde.

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce