Schránky trilobitů prozrazují tajemství ordovických moří
22. 10. 2020
Díky nalezištím fosilií po celém světě máme představu, jak asi fungovaly ekosystémy na Zemi před stovkami milionů let. Přesto leccos zůstává skryto. O jaké poznatky se vůbec mohou opřít vědci, když bádají o organismech, které měly měkké tělo? Nahlédnout do historie i metod paleontologické práce nám pomohl Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR v aktuálním čísle akademického časopisu A / Věda a výzkum.
Najít zkamenělinu může člověk docela snadno i v Česku, dokonce v hlavním městě. Můžeme narazit na zbytky trilobitů, různé druhy měkkýšů, ramenonožců a dalších živočichů. Nepřekvapí proto, že o životě v dávné minulosti paleontologové vědí už poměrně hodně. Zdaleka ne však všechno.
Fosilii trilobita je možné najít i v Česku, velké naleziště je například ve Skryjích na Rakovnicku.
Většina zkamenělin totiž představuje pouze zbytek tvrdé schránky nebo kostry. Podobně jako je mušle, kterou sebereme na dovolené vyplavenou na pláži, už jen neživým pozůstatkem po uhynulém živočichovi, také fosilie trilobita je často jen zkamenělinou pevné schránky. A zrovna tak jako lastura z pláže neprozradí, jak přesně vypadala měkká část mlže – původního obyvatele schránky –, ani trilobity bychom neznali tak, jak známe dnes, kdyby se k našemu štěstí v některých případech nezachovaly i měkké části těl těchto pradávných obyvatel moří a oceánů.
Na počátku prvohor
Závěrem října 1909, s blížícím se koncem terénních prací oné sezony, objevil paleontolog Charles Doolittle Walcott v kanadských horách zvláštní zkameněliny. Napřesrok se proto na místo vrátil a pokračoval v hledání – během následujících let nashromáždil desítky tisíc vzorků. Ve snaze je roztřídit a biologicky uspořádat pokračoval až do své smrti v roce 1927. Zásadní význam lokality ale zůstal nerozpoznán až do šedesátých let 20. století.
Oblast v Britské Kolumbii v Kanadě se nazývá Burgesské břidlice a jde o jedno z nejvýznamnějších nalezišť prvohorních fosilií. Na rozdíl od klasických oblastí, kde paleontologové nacházejí pouze tvrdé části těl (kosti, schránky nebo ulity), se zde dochovaly rovněž otisky měkkých tkání, a to i těch živočichů, kteří žádnou pevnou část těla vůbec neměli. Tvorové, jejichž zkameněliny se tam dají nalézt, žili před 508 miliony let. Tedy v nejstarším období prvohor – kambriu.
V oblasti Burgesské břidlice v Kanadě de dochovaly i otisky měkkých tkání prvohorních živočichů.
Právě díky hojným kambrickým zkamenělinám se ví, že v té době už moře a oceány hýřily životem. Ekosystémy tehdy obývalo mnoho organismů, včetně zástupců současných kmenů (například měkkýšů, členovců, strunatců nebo ostnokožců). Z geologického hlediska velmi rychle – za několik desítek milionů let – se objevily četné živočišné skupiny, což dnes označujeme jako kambrickou explozi. Vedle živočichů nám důvěrně známých oživovali tehdejší moře i další, velmi podivně vypadající tvorové, kteří představovali slepé evoluční linie a později vymřeli.
Změna ekosystémů
Druhé nejstarší období prvohor – ordovik – bylo ve znamení vývinu nových živočichů, již podobnějších dnešním zástupcům fauny. Objevili se první čelistnatí obratlovci, moře brázdili také ostrorepi (čtyři druhy žijí ještě v současnosti). Klíčovou událostí se stala ordovická biodiverzifikace (v odborné literatuře označovaná jako Great Ordovician Biodiversification Event), při níž došlo jednak k prudkému nárůstu počtu rodů a jednak k výrazným změnám v tehdejších ekosystémech. Už na konci kambria a na samém začátku ordoviku (asi před 490 až 470 miliony let) výrazně přibylo organismů, které se pasivně nechávaly unášet mořskými proudy – tedy planktonu.
Během ordoviku tak v mořské vodě žilo mnoho druhů řas, podivných graptolitů a dalších živočichů. V důsledku toho se vyvinuli také gigantičtí filtrátoři planktonu. Někteří kambričtí predátoři, jako byli radiodonti, dosahovali v ordoviku až dvou metrů a jejich končetiny připomínaly jemné síto, kterým pravděpodobně zachytávali drobné planktonní živočichy, podobně jako dnešní velryby používají kostice.
Vedle těchto změn ve vodním sloupci začala na počátku, ale především pak uprostřed ordoviku (asi před 480 až 460 miliony let) prudká diverzifikace organismů žijících na mořském dně. To se hemžilo různými druhy ramenonožců, plžů, mlžů či ostnokožců. V druhé polovině ordoviku (před 470 až 450 miliony let) se výrazně rozšířily i útesové druhy, jako jsou koráli, mechovky, houbovci nebo dnes již vyhynulé stromatopory. S určitým zjednodušením se dá říci, že na konci ordoviku struktura mořských ekosystémů vypadala téměř jako v současnosti, jen je obývali jiní živočichové.
Ještě donedávna vědci bohužel z doby ordovické biodiverzifikace neznali prakticky žádnou lokalitu, kde se hojně zachovaly měkké části těl nebo měkkotělí živočichové. To vedlo k několika problémům. Jednak nebylo jisté, zda někteří podivní kambričtí živočichové skutečně vymřeli – nikdo totiž nevěděl, jestli náhodou nepřežili až do ordoviku nebo i déle – a další komplikací bylo, že při srovnávání jednotlivých prvohorních ekosystémů chyběla podstatná dávka informací z ordoviku. „Paleontologové měli dlouhou dobu štěstí na lokality s dobře zachovanými fosiliemi z období, které časově spadá do kambrické exploze – nejen Burgesské břidlice v Kanadě, ale také další místa třeba v Číně, Austrálii nebo Grónsku. Kdežto z období ordovické biodiverzifikace jsme znali jen ty oblasti, kde se zachovaly pouze tvrdé části těl,“ vypráví Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR.
Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR
Nečekané naleziště
Pak ale přišel překvapivý objev v Maroku. Na přelomu tisíciletí místní sběratel Mohamed Oussaid Ben Moula kontaktoval belgického paleontologa Petera Van Roye, který tam právě pracoval na své disertaci, s tím, že našel „podivné trilobity“. Van Roy ve zkamenělinách rozpoznal neobvyklé ordovické klepítkatce (skupina, kam patří mimo jiné dnešní pavouci) a společně s Ben Moulou začali oblast systematicky studovat. Postupně vedle všudypřítomných trilobitů, ramenonožců a ostnokožců nalezli další organismy s měkkými částmi těl, mnoho z nich nápadně připomínající kambrické kuriozity.
Tak se zrodilo naleziště Fezouata, které představuje jakési dosud chybějící místo paleontologických dějin. Usazené horniny na Fezouatě totiž časově zahrnují úsek před 480 až 470 miliony let, a spadají tak právě do počátečních fází ordovické biodiverzifikace. Zároveň obsahují výjimečně zachované zkameněliny.
Nálezy z tohoto místa doložily, že mnoho organismů, jež měli vědci za dávno vymřelé, ve skutečnosti přežívalo ještě v ordoviku. Například některé archaické formy členovců, houbovců, měkkýšů nebo třeba takzvaní lobopodi, což jsou živočichové blízcí společnému předku dnešních drápkovců a členovců, byli ještě na začátku ordoviku podobně početní jako v kambriu. Stejně tak již zmiňovaní radiodonti, kteří v ordoviku dokonce vytvořili formy neznámé z kambria. Společenstvo z mořského dna na Fezouatě navíc doplňuje mnoho skupin živočichů, jež v kambrických mořích chyběly nebo byly extrémně vzácné – mlži, hlavonožci, ostrorepi, někteří korýši či nové formy ostnokožců.
Typickým zástupcem radiodontů byl rod Anomalocaris, obávaný predátor kambrických moří.
Populární trilobiti
Mezi nejhojnější exempláře z marocké lokality patří bezpochyby trilobiti. Některé druhy měří dva až deset centimetrů, ale jsou mezi nimi i obři delší než dvacet centimetrů. Nejenže jsou zde nálezy samotných hřbetních krunýřů, které měli trilobiti zpevněné uhličitanem vápenatým, vědci nacházejí i jedince se zachovanými končetinami nebo trávicí soustavou. Na mělčinách žili většinou menší trilobiti, s hloubkou se pak jejich velikost zvětšovala. Souviset to může s takzvaným bouřkovým vlněním. Za bouře se voda rozpohybuje a vyvolá vlny. Ty v pobřežních vodách ovlivňují také mořské dno – promíchávají jej a posouvají. Mnohé trilobity tak mohlo silné bouřkové vlnění doslova pohřbít. Od jisté hloubky však nejsou ani bouřkou vyvolané vlny natolik silné, aby dno ovlivnily. Tam je pak klidnější prostředí pro život, což zřejmě vyhovovalo velkým druhům trilobitů.
„Na základě výzkumu z Fezouaty si myslíme, že velikost trilobitů ve větších hloubkách souvisí nejen s absencí bouřkového vlnění, ale i velkých predátorů. V bezstresovém prostředí zkrátka mohli trilobiti dorůstat větších velikostí,“ myslí si Lukáš Laibl, který se na průzkumu marockých fosilií podílí.
Díky zachování měkkých částí vědí vědci o trilobitech a jejich způsobu života překvapivě mnoho. Nicméně nález čehokoli jiného než jen tvrdého krunýře je vzácností. „Trilobitů je popsaných asi dvacet tisíc druhů, avšak jen u dvacítky z nich víme, jak vypadaly jejich končetiny. Přitom dnešní členovci jsou klasifikováni primárně podle morfologie končetin,“ vysvětluje Lukáš Laibl. Právě fezouatské zkameněliny poskytují lepší pohled na evoluci měkkých částí těl trilobitů. Končetiny různých kambrických druhů jsou si navzájem velmi podobné, naproti tomu už z počátku ordoviku jsou známi trilobiti s výraznými odlišnostmi. To naznačuje úzkou potravní specializaci jednotlivých druhů, kterou mohla způsobit změna ekosystémů v průběhu ordovické biodiverzifikace.
Některé rody trilobitů dosahovaly až desítek centimetrů.
Většina členovců zpracovává potravu končetinami. Právě jejich tvar může napovídat, čím se živili. Podobné je to u trilobitů – k tomuto účelu často měli ozubené kyčle: dlouhé tenké zuby svědčí o tom, že si vybírali měkkou „kluzkou“ kořist, zatímco druhy s robustními tupými zuby naznačují, že nejspíš něco drtily. Kyčle ale také mohou být bez jakýchkoli stop po zoubcích, bez specializované struktury, která by umožňovala porcování stravy. Daný druh se pak nejspíše živil požíráním sedimentu, řas, bakterií a dalších organických zbytků. Koneckonců to bylo u trilobitů běžné. Byli to takoví zametači mořského dna.
Vývojové strategie dávných živočichů
Na Fezouatě se dají nalézt i drobná vývojová stadia trilobitů, která mohou pomoci osvětlit, jak asi vypadal jejich životní cyklus a jestli se během ordovické biodiverzifikace nějak výrazně proměňoval. U dnešních členovců můžeme zjednodušeně odlišit dva typy vývoje. Některé současné druhy hmyzu nebo korýšů a také všichni pavoukovci mají přímý vývoj: z vajíčka se vylíhne mládě, které vypadá jako malý dospělec, a postupně se zvětšuje, roste. Existuje ale také nepřímý vývoj s proměnou, který známe například u motýlů nebo brouků. Z vajíčka se nejprve vylíhne housenka či ponrava, po čase se zakuklí a teprve pak se vylíhne dospělý jedinec. „Obdobně to funguje u mnoha dnešních korýšů, jen proměna nejde přes kuklu, nýbrž larvu, která se většinou volně vznáší v mořské vodě, následně se svlékne a dosedne na mořské dno jako krab nebo svijonožec,“ popisuje Lukáš Laibl.
Vývoj trilobitů začal studovat před deseti lety a za tu dobu nashromáždil velké množství dat včetně těch nasbíraných během několika terénních sezon v Maroku. „Nejstarší trilobiti měli přímý vývoj, během kambria ovšem všechny tyto původní druhy vyhynuly. U některých skupin se už v průběhu kambria, ale především na začátku ordoviku – čili v období náhlé diverzifikace planktonu – vyvinul nepřímý vývoj s proměnou. Současně se nejspíše otevřel nový prostor pro opětovný přímý vývoj – trilobiti jednoduše vypustili stadium před metamorfózou. Tyto mechanismy jsou známé i u současných druhů živočichů,“ vysvětluje paleontolog Lukáš Laibl.
Ostrorepi jsou dodnes žijícími zástupci ordovických klepítkatců.
Na konci ordoviku přišla doba ledová a s ní spojené hromadné vymírání. Na změnu klimatu doplatilo i velké množství trilobitů. A to ti s nepřímým vývojem. Zásadní roli zřejmě hrála skutečnost, že jejich larvy byly o něco menší a volně se vznášely ve vodě coby součást planktonu. Vlivem zalednění jim však zmizel hlavní zdroj potravy, fytoplankton. Větší larvy trilobitů s přímým vývojem žily na mořském dně a se situací si dokázaly poradit lépe.
Srovnání lokalit
Aby paleontologové mohli zhodnotit změny v biodiverzitě a ve struktuře ekosystémů během kambria a ordoviku, potřebují co nejvíce informací. Obzvláště pokud srovnávají výjimečné lokality, kde se zachovaly i měkkotělé organismy. Každá oblast je totiž jiná a při vzniku zkamenělin vstupuje do hry mnoho faktorů. Pokud porovnáváme diverzitu živočichů, jejichž tělo se za normálních okolností snadno rozkládá, musíme nejprve vzít v potaz potenciál nalezišť zachovat konkrétní tkáň, aby nedocházelo k mylným závěrům.
„Zjistili jsme, že na Fezouatě se sice zachovávají měkké části, ale nikdy ne ty úplně nejměkčí, jako je například nervová tkáň. Zrovna tak nemá šanci hodně měkké zvíře bez kutikuly,“ vyjmenovává Lukáš Laibl. Nálezy z Fezouaty tudíž nejsou srovnatelné s fosiliemi z Burgesských břidlic nebo z některých kambrických lokalit v Číně. Způsob zachování zkamenělin na Fezouatě je jistě unikátní, ale má své limity. Vědci tam identifikovali živočichy s pevnými schránkami, obohacenými o různé minerály (například měkkýši, někteří členovci, ostnokožci), dále také organismy, které sice nemají pevnou schránku, ale disponují podobným typem kutikuly jako ostrorepi nebo někteří červovití živočichové, navíc se zachovaly i měkké části těl živočichů, třeba trávicí soustava, ovšem pouze u těch, kteří zároveň mají pevnou schránku.
Rozdíly v zachování zkamenělin na Fezouatě a na některých kambrických lokalitách neznamenají, že vědci nemohou porovnávat složení společenstev a diverzitu mezi nimi. Například na některých kambrických lokalitách jsou velmi hojní hlavatci neboli červovití živočichové s vychlípitelným chobotem (22 druhů žije i v současnosti). Na Fezouatě se skoro žádní hlavatci nenašli, naopak se tam vyskytuje podobná již vymřelá skupina – paleoskolecidi. Rozdíl v zastoupení červovitých živočichů je patrně odrazem skutečného stavu tehdejší fauny. Jak hlavatci, tak paleoskolecidi totiž mají kutikulu, a tedy stejnou šanci zachovat se na všech srovnávaných lokalitách. „Naproti tomu skutečnost, že na Fezouatě nenacházíme žádné primitivní strunatce jako v Burgesských břidlicích, je nejspíš způsobena tím, že se jejich tkáně prostě bezezbytku rozložily, jelikož měli moc měkká těla bez kutikuly; rozhodně nemůžeme tvrdit, že v té době nežili,“ uzavírá Lukáš Laibl.
Celý článek i další zajímavosti si můžete přečíst v časopise A / Věda a výzkum.
3/2020 (verze k listování)
3/2020 (verze ke stažení)
Připravil: Viktor Černoch, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock, Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, archiv Lukáše Laibla
Přečtěte si také
- Jak předpovědět blesk? Pomoci by mohl i model elektrizace oblačnosti
- Hydrochemik Martin Pivokonský zkoumá, jak zlepšit úpravu a čištění vody
- Skalní řícení: nebezpečí hrozí i turistům, pomáhají geologické výzkumy
- Rašeliniště nezadrží vodu tak dobře jako běžná půda v lese, zjistili hydrologové
- Česká stopa ve vesmíru: sonda JUICE odstartuje k ledovým měsícům Jupiteru
- Zemětřesení v Turecku: předpovědět místo a čas nelze, upozorňují seismologové
- Invaze trilobitích larev. V prvohorách byly klíčovou součástí potravního řetězce
- Okamžiky před erupcí: co mají společného islandská sopka a česká zemětřesení?
- Nevyzpytatelné počasí: budeme umět předpovědět extrémní události?
- Chátrající ruina – příležitost pro demoliční firmu, či pro investora?
Vědy o Zemi
Vědecká pracoviště
- Geofyzikální ústav AV ČR
Geologický ústav AV ČR
Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Ústav geoniky AV ČR
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.