Věda může státu pomoct s řešením recidivy či korupce, ukázalo setkání CETAV
12. 11. 2024
Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR představili analytickému týmu Ministerstva spravedlnosti ČR projekty, které řeší insolvenci, exekuce a trestní politikou. Setkání odborníků s představiteli státní správy 24. října 2024 v Sociologickém ústavu AV ČR v Praze ukázalo, jak může stát využít výsledky humanitního výzkumu při přípravě klíčových politik a dokumentů.
„Chtěli jsme představit vybrané projekty Akademie věd ČR a ukázat, že je může státní správa využít v praxi. Centrum transferu AV ČR – CETAV, které setkání uspořádalo, podporuje efektivnější využití výsledků pořádáním podobných prezentací pravidelně – a to i v humanitním výzkumu,“ říká vedoucí CETAV Martin Smekal a dodává, že další setkání se zaměří na energetiku.
Korupcí ve zdravotnictví, veřejných zakázkách, stavebním řízení, sportu i ve školství se zabývala Kristýna Bašná ze Sociologického ústavu AV ČR v projektu Korupce ve vybraných sektorech v České republice a možnosti jejího snížení, do nějž se zapojilo i Ministerstvo spravedlnosti ČR. Účastníkům představila sektor exekucí. „Mezi největší problémy patří úmyslné navyšování nákladů exekuce, klientelismus v přidělování exekucí a poškození zájmu dlužníka,“ podotkla. Výsledky se staly podkladem pro protikorupční strategické dokumenty vlády. Reflektovala je například Vládní koncepce boje proti korupci na léta 2023 až 2026.
Výzkum recidivy a podmíněných trestů
Výsledky výzkumu faktorů recidivy v souvislosti s podmíněným propuštěním z výkonu trestu představila Eva Krulichová z téhož pracoviště. V Česku se recidiva tradičně považuje za problém. „Záleží ale, jak dlouho daného klienta sledujete. Čím delší výzkum, tím větší číslo,“ upozorňuje vědkyně v časopise A / Magazín. „V aktuálním projektu sledujeme propuštěné klienty po dobu roku a půl, recidiva se u nich pohybuje okolo deseti procent.“ Její výzkum doporučuje i opatření pro Probační a mediační službu a Vězeňskou službu ČR. Vědkyně byla hostem Podcastu Akademie věd, v němž se o jejím výzkumu dozvíte více.
Jakub Drápal z Ústavu státu a práva AV ČR se zaměřil na efektivitu podmíněných trestů a jejich vliv na recidivu, přičemž představil analýzy, které mohou přispět k inovacím trestní politiky. Česká legislativa se například donedávna vůbec nezabývala kumulací trestů, a soudci tak vlastně ani nemohli zohledňovat předchozí uložené podmínky. „Jde o důsledek toho, že se nad touhle otázkou za posledních sto let pořádně nikdo nezamyslel,“ uvedl Jakub Drápal pro A / Magazín.
Finanční zdraví českých domácností
Ekonomky Kamila Fialová a Martina Mysíková ze Sociologického ústavu AV ČR představily výzkum finančního zdraví obyvatel Česka, na němž spolupracovaly s Českou spořitelnou. Věnují se půjčkám, úvěrům a faktorům, které ovlivňující zadlužení a schopnosti domácností vytvářet finanční rezervy. Mimo jejich zájem nezůstala ani otázka finanční náročnosti bydlení – o tématu se více dočtete zde.
Akci v Sociologickém ústavu AV ČR iniciovalo Centrum transferu AV ČR ve spolupráci s vládním analytickým útvarem. Setkání se zúčastnili představitelé Úřadu vlády ČR, Ministerstva spravedlnosti ČR a dalších státních institucí, kteří dále diskutovali s badateli o pokračování spolupráce.
Připravili: Zuzana Dupalová a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Centrum transferu AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Akademie věd rozšířila podporu pro zaměstnance, pořádá příměstské tábory
- Grantová agentura ČR hledá hodnotitele pro projekty základního výzkumu
- Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Podpora mladých vědců je důležitá, shodují se účastníci Wichterleho kempu
- Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně
- Akademie věd představila výsledky tří výzkumných programů Strategie AV21
- Týden Akademie věd je nářez, ale těšíme se na něj, říkají popularizátoři
Vědy o Zemi
Vědecká pracoviště
- Geofyzikální ústav AV ČR
Geologický ústav AV ČR
Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Ústav geoniky AV ČR
Ústav pro hydrodynamiku AV ČR
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR
Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.