Akademie věd ČR podporuje vědce na Ukrajině
24. 02. 2022
Na studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny cílí podpora v podobě stáží, kterou připravuje Akademie věd ČR.
Akademie věd ČR podporuje prohlášení předsedy vlády České republiky k vývoji situace na Ukrajině a odsuzuje akty agrese Ruské federace proti územní celistvosti a politickému uspořádání Ukrajiny, které dnes v ranních hodinách vyvrcholily invazí.
„Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku,“ uvádí Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.
„Na akademické pracovníky a studenty vysokých škol z Ukrajiny a dalších zemí ohrožených válečným konfliktem proto cílí i nový, aktuálně finalizovaný program mezinárodní spolupráce. Podobné programy připravují i jednotlivá pracoviště Akademie věd ČR,“ říká David Honys, člen Akademické rady AV ČR, který koordinuje mezinárodní spolupráci Akademie věd ČR.
S Národní akademií věd Ukrajiny (National Academy of Sciences of Ukraine, NASU), která vznikla v roce 1918, spolupracuje AV ČR v současné době na šesti projektech: mimo jiné na studiu virové rezistence transgenních rostlin bramboru (s Ústavem experimentální botaniky AV ČR), výzkumu organické hmoty v pobřežních půdách Antarktidy (Biologické centrum AV ČR) nebo polymerních kompozitů pro svařování a 3D tisky (Ústav makromolekulární chemie AV ČR).
Přečtěte si také
- Komunikace vědy 360°: první společná konference AV ČR, UK a platformy SciComHub
- Detekce molekul jako hvězd: nová metoda českých vědců zlepšuje mikroskopii
- Botanici objevili 12 nových druhů a dva nové rody lišejníků
- Čeští vědci objevili novou metodu diagnostiky kožních infekcí pomocí vůně
- Vyšly první společné dějiny česky a německy psané literatury českých zemí
- Zdravé a dostupné potraviny, které nezničí krajinu. Nový program SAV21
- Prémie Jana Friče za rok 2024 udělena Václavu Pavlíkovi
- Srdečním buňkám někdy méně kyslíku svědčí. Umí si pak lépe poradit s infarktem
- Od nutnosti k nové realitě: práce z domova po pandemii covid-191
- Novinky z výzkumu černých děr na tiskové konferenci NASA s českou účastí
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112