
Tiskové zprávy
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyVědcům z mezinárodního experimentu KATRIN se podařilo určit doposud nejnižší horní hranici hmotnosti neutrina – nejpočetnější částice, která je všude kolem nás, ale uniká běžné detekci. Nový výsledek ukazuje, že neutrino váží méně než 0,45 elektronvoltu, což je přibližně milionkrát méně než hmotnost elektronu. Na měření se zásadně podílel také tým z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. Výsledky publikoval prestižní časopis Science.
Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
Ve vedení dceřiné společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a tech transferové firmy IOCB Tech, která se věnuje přenosu vědeckých objevů do praxe, střídá prof. Martina Fuska dosavadní předseda představenstva i&i Prague, Milan Prášil. Stává se také zástupcem ředitele ÚOCHB pro translační výzkum.
Olovo v podobě nanočástic, které se vyskytuje ve znečištěném ovzduší, může čichem pronikat do mozku a vyvolávat změny spojené s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. K tomuto závěru dospěli vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Studie zároveň upozorňuje na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi v ovzduší a otevírá nové možnosti pro terapeutické zásahy.
Invazní ryba sumeček černý je v České republice stále vážnější hrozbou pro místní ekosystémy a působí ekologické i ekonomické problémy. Vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR proto sumečka černého monitorují a spolupracují s místními rybářskými podniky a rybářskými svazy na účinných metodách regulace. Cílem je chránit původní biodiverzitu vodních ekosystémů a zároveň minimalizovat ekonomické ztráty, které tento invazní druh způsobuje. Zapojit se může i veřejnost.
Kolik nanometrů měří vaše ruka? Proč v nanosvětě nic nepostojí na místě? A co nám umožňuje mikroskopie atomárních sil? Toto i více prozradí nový komiks Taje nanosvěta, kterým Fyzikální ústav AV ČR představuje stále častěji skloňované, ale zřídkakdy vyučované téma nanotechnologií (nejen) studujícím a vyučujícím. Komiks doprovází pracovní list a jsou volně ke stažení na stránce ústavu. Křest komiksu se uskuteční na festivalu Comic-Con Prague v Kongresovém centru O2 universum v Praze 9 v pátek 11. dubna v 17.00 s Leošem Kyšou jako kmotrem.
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy). Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny.
Přední české univerzity, vysoké školy a výzkumné instituce se sešly v Karolinu na historicky prvním pracovním setkání k institucionální odolnosti vysokých škol. Cílem bylo hledání společného postupu v oblasti bezpečnosti výzkumu, která se stává klíčovým tématem nejen v České republice, ale i v evropském akademickém prostoru.
DendroNetwork je jeden z klíčových prvků infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe). Díky společnému úsilí vědeckých pracovníků CzechGlobe a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity (ICS MUNI) vznikl nový expertní systém dendronet.cz. Systém přináší denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky.
Do praxe míří pulzující vodní paprsek – technologie, která vyčistí například lodní trup efektivněji a ekologicky, bez použití abrazivních neboli brusných částic (obvykle granátového písku). Kromě povrchových úprav umí i velmi účinně porušovat různé materiály. Vědci z Ústavu geoniky AV ČR za spolupráce Centra transferu AV ČR založili spin-off společnost s německým partnerem. Technologii bude firma nabízet zpočátku v Německu.
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112