Zahlavi

Akademie věd ocenila čtyři vědce medailemi

09. 09. 2024

Slovenský historik, bohemista, biolog i expert na polymery dnes převzali čestné oborové medaile AV ČR za zásluhy v jednotlivých odvětvích. Akademie věd ocenila jejich dlouholetou práci i přínos v rozvoji vědních disciplín.

Roman Holec je historikem Slovenské akademie věd, který do historiografie vnesl nové interpretační roviny i nová témata. Obdržel čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách.

Čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách převzal Pavel Janoušek z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Jeho jméno je spojené s velkými kolektivními publikacemi, například se Slovníkem českých spisovatelů od roku 1945.

Biolog Jan Lepš z Biologického centra AV ČR je průkopníkem dlouhodobých vegetačních experimentů, z nichž některé patří mezi nejdéle trvající experimenty na světě. Obdržel čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách.

Čestnou oborovou medailí Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách ocenila Akademie věd dlouholetou práci Petra Štěpánka, který se věnuje fyzikální chemii polymerních systémů a jejich aplikaci.


Medailonky oceněných

Prof. PhDr. Roman Holec, DrSc.

Roman Holec je renomovaným slovenským historikem, který se zaměřuje na hospodářské a sociální dějiny, dějiny šlechty a environmentální dějiny. Působí ve Slovenské akademii věd a také jako pedagog na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Bratislavě. Svou prací vnesl do studia historie nové interpretační roviny v oblastech zemědělské revoluce nebo environmentalismu. Zároveň ve slovenské historiografii otevřel i úplně nová témata, jako je výzkum šlechty a různých sociálních vrstev.

Je aktivním členem odborných komisí i redakčních rad odborných časopisů a autorem desítek monografií a studií.

Prof. PhDr. Pavel Janoušek, DSc., Ústav pro českou literaturu AV ČR

Pavel Janoušek je výraznou osobností současné literárněvědné bohemistiky, která posledních více než 30 let pomáhala utvářet výzkumnou činnost Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Jako hlavní redaktor je spojen zejména se dvousvazkovým Slovníkem českých spisovatelů od roku 1945 či kolektivní publikací Dějiny české literatury 1945–1989. Za poslední kolektivní projekt Dějiny české literatury v protektorátu Čechy a Morava (2022) získal Cenu nakladatelství Academia pro knihu roku.

Působil také jako ředitel ústavu a jako člen Akademické rady Akademie věd ČR. V současné době je nositelem Akademické prémie.

Prof. RNDr. Jan Lepš, CSc., Entomologický ústav Biologického centra AV ČR

Ekologie rostlinných společenstev i studium společenstev hmyzu vždy zajímalo Jana Lepše z Biologického centra AV ČR. Jako ekolog a biostatistik významně formoval jejich vývoj i rozvoj biostatistických metod v ČR a stal se průkopníkem dlouhodobých vegetačních experimentů, jež manipulují rostlinná společenstva. Některé z experimentů Jana Lepše jsou nejdéle trvajícími experimenty svého druhu na světě.

Jan Lepš se rovněž podílel na založení a provozu české výzkumné stanice na Papui Nové Guineji, která zkoumá druhovou rozmanitost vegetace a hmyzu v ekosystému tropického lesa.

RNDr. Petr Štěpánek, DrSc., Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Petr Štěpánek se věnuje fyzikální chemii polymerních systémů, jejich struktuře a dynamice, a to zejména v technických a biologických aplikacích (rozpustné polymery, micelární systémy atp.). Zaměřuje se také na fyzikálně-chemickou charakterizaci polymerních systémů. Dvaadvacet let vedl oddělení Nadmolekulárních polymerních systémů, které dosáhlo mezinárodně oceňovaných výsledků, a vychoval 14 doktorandů z ČR i zahraničí.

Petr Štěpánek také inicioval spolupráci s výzkumnými institucemi v Jižní a Střední Americe a v roce 2022 byl spolupředsedou kongresu Evropské polymerní federace.

TZ ke stažení zde.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy