
Analýza příjmů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019
06. 03. 2024
Nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR „Analýza příjmů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019“ srovnává příjmy schváleného státního rozpočtu pro rok 2024 s výsledky státního rozpočtu v roce 2019 před krizí. O kolik vzrostou jednotlivé příjmy státního rozpočtu ve vztahu ke zvýšení cenové hladiny a zvýšení nominálního ekonomického výkonu země? Do jaké míry příjmy státního rozpočtu zaostávají za růstem jeho výdajů?
Nárůst příjmů státního rozpočtu mezi předkrizovým rokem 2019 a rokem 2024 odhaduje Ministerstvo financí na 28,9 %. To je podstatně méně, než očekávaný nárůst výdajů státního rozpočtu o 43,0 %. Zároveň má být nárůst příjmů nižší než nárůst nominálního výkonu ekonomiky (nominálního HDP), který se očekává 33,9 %, a výrazně nižší než nárůst cenové hladiny, jež vzrostla o 40,6 %.
„V mezidobí let 2019 a 2024 dopadly na českou ekonomiku a veřejné rozpočty důsledky hned několika zásadních krizí (koronavirus, napadení Ukrajiny, energetická krize a inflační vlna) a také výrazné parametrické změny českého daňového systému. Srovnání s inflací je určující pro změnu konkrétního příjmu státního rozpočtu ve stálých cenách, tedy jeho reálné hodnoty. Odchylky od nárůstu nominálního HDP pak indikují, zda roste, či klesá podíl daného příjmu na HDP,“ vysvětluje spoluautor studie Daniel Kolář.
Příjmy státního rozpočtu tvoří převážně výnosy z daní, jejichž výběr se ve sledovaném období měnil velmi odlišně. Negativně se na vývoji příjmů státního rozpočtu podepíše zejména změna výnosu daně z příjmů fyzických osob. Její výnos pro státní rozpočet totiž klesne nejen ve stálých cenách (tj. reálně), ale i nominálně: ze 165 mld. Kč v roce 2019 na 156 mld. Kč v roce 2024. Hlavní příčinou jsou daňové změny zavedené od roku 2021, zejména tzv. zrušení superhrubé mzdy, navýšení slevy na poplatníka a zavedení možnosti paušální daně pro živnostníky.
Negativně ovlivní příjmy státního rozpočtu také výnosy ze spotřebních daní. Jejich nominální nárůst bude činit, navzdory vysoké inflaci, pouze 1 % (+ 2 mld. Kč). Je to dáno tím, že na rozdíl od jiných daní jsou spotřební daně zpravidla definovány jako fixní částky vztažené k jednotce zboží, a výnosy tedy s růstem ceny zboží automaticky nerostou.
Zvýšení plánovaných příjmů státního rozpočtu pro rok 2024 (1 940 mld. Kč) oproti skutečnosti státního rozpočtu roku 2019 (1 505 mld. Kč) lze z 95 % vysvětlit čtyřmi rozpočtovými příjmy (absolutní nárůsty):
- Povinné pojistné na sociální pojištění (+37 %, +205 mld. Kč)
- Daň z přidané hodnoty (+33 %, +95 mld. Kč)
- Daň z příjmů právnických osob (+74 % resp. +92 mld. Kč, kde rozdíl +17 mld. Kč představuje přechodný výnos daně z neočekávaných zisků)
- Příjmy z prodeje emisních povolenek (+153 %, +25 mld. Kč)
Zatímco hodnota většiny příjmových položek státního rozpočtu ve stálých cenách poklesla, klíčové výdajové položky státního rozpočtu ve stálých cenách narostly. V důsledku toho nárůst příjmů státního rozpočtu pokryje pouze část, konkrétně 66 %, nárůstu výdajů. To přispěje k výraznému prohloubení deficitu státního rozpočtu, a to navzdory tomu, že výsledek roku 2024 bude již ovlivněn konsolidačním balíčkem a dalšími úspornými kroky vlády.
Kontakt na autory studie:
Petr Janský, petr.jansky@fsv.cuni.cz
Daniel Kolář, daniel.kolar@fsv.cuni.cz
Administrativní kontakt pro média:
Eva Peňázová, eva.penazova@cerge-ei.cz
Přečtěte si také
- Narušení biologických hodin může přispívat k poruchám metabolismu
- Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny
- O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112