Zahlavi

Brno přivítá držitele Nobelovy ceny Richarda Hendersona

31. 08. 2022

Československá mikroskopická společnost pozvala na 16. ročník Mezinárodního mikroskopického kongresu špičkové vědce z celého světa včetně skotského molekulárního biologa a biofyzika, držitele Nobelovy ceny za chemii Richarda Hendersona. Akce, která se koná jednou za dva roky, se uskuteční od 4. do 9. září v Hotelu International a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. Odborný program doplní exkurze do laboratoří, soutěž mikrofotografií a charitativní běh Špilberkem.

Brno – město mikroskopů. Brno vědecké. Jihomoravská metropole, která se udržuje na špici vývoje a výroby elektronových mikroskopů a kde se dnes vyrobí každý třetí mikroskop na světě, bude dějištěm 16. ročníku Mezinárodního mikroskopického kongresu.

„Cílem akce je spojit významné akademické vědce, výzkumné pracovníky, studenty i zástupce komerční sféry, aby si vyměnili a sdíleli zkušenosti a výsledky výzkumu o všech aspektech mikroskopie,“ říká hlavní koordinátor akce Vladislav Krzyžánek z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

Vladislav Krzyžánek, který je zároveň předsedou Československé mikroskopické společnosti (ČSMS), poukazuje i na unikátní „mikroskopický ekosystém“ Brna: „V žádném jiném evropském městě nesídlí tolik firem, vědeckých ústavů a univerzit zaměřených na elektronovou mikroskopii,“ zdůrazňuje.

Setkání s nobelistou

Na letošní ročník vědecké konference do Brna zavítá dosud největší počet účastníků, přibližně 600.

„I navzdory obavám z této komplikované doby očekáváme rekordní účast,“ potvrzuje administrátorka kongresu Kamila Hrubanová.  

Mezi hosty budou světoznámí vědci a badatelé: Ute Kaiserová, Quentin Ramasse, Attila Losonczy nebo Lukáš Palatinus a Radim Chmelík, kteří u příležitosti kongresu převezmou ocenění za významné zásluhy o rozvoj mikroskopických metod.

Nejočekávanějším účastníkem setkání je sedmasedmdesátiletý Richard Henderson, držitel Nobelovy ceny z roku 2017. Spolu s Jacquesem Dubochetem a Joachimem Frankem položil při svém zdokonalování metod elektronové mikroskopie základy kryoelektronové mikroskopii. Vyvinul i další unikátní techniky elektronové krystalografie a jeho teoretické i metodologické objevy měly významný dopad na farmakologii a tvorbu nových léků.

Přednášky, workshopy, exkurze i panelová diskuse s moderátorem D. Stachem

Program kongresu v Brně odstartuje 4. září a potrvá do 9. září. Zahájení doplní přidružené workshopy pořádané ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky AV ČR, Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, Ústavem fyziky materiálů AV ČR a Karlovou univerzitou. Následovat budou odborné přednášky a exkurze. Brněnské mikroskopické firmy Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments zájemcům otevřou dveře do laboratoří, kde si vyzkouší práci na nejlepších mikroskopech světa a nahlédnou do výrobních prostor.

„Účastníky čeká bohatý vědecký program, doprovázený výstavou nejnovější mikroskopické techniky, ale i společenský program s příležitostmi k setkávání i poznávání krás Brna. Účastníci konference budou mít jedinečnou možnost navštívit společnosti, které vyrábějí mikroskopickou techniku, Brňané zase příležitost zhlédnout výstavu mikroskopických snímků a zapojit se do jejich hodnocení,“ zdůrazňuje Jana Nebesářová, další členka přípravného výboru letošního kongresu z Laboratoře elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Moderování panelové diskuse 8. září (16.30–18.00 hod.) se ujme televizní redaktor a moderátor Daniel Stach. Hosty debaty budou vědci a vědkyně Richard Henderson, Ute Kaiserová, Quentin Ramasse, ředitel brněnské pobočky Thermo Fisher Scientific Petr Střelec a ředitel a zakladatel společnosti TESCAN Jaroslav Klíma.

„Poslední velká konference zaměřená na elektronovou mikroskopii (European Congress On Electron Microscopy, EUREM) se v Brně konala v roce 2000. Proto je skvělé, že můžeme po více než dvaceti letech ukázat zahraničním kolegům, jak velké pokroky brněnský mikroskopický ekosystém udělal,“ uvádí expertka na elektronovou mikroskopii a místopředsedkyně Akademické rady AV ČR Ilona Müllerová, mimo jiné též organizátorka někdejší konference EUREM.

 

Program:

  • 4. září 2022: zahájení + workshopy u partnerů konference
  • 5.– 8. září 2022: odborné přednášky
  • 9. září 2022: exkurze do laboratoří partnerů a institucí

Doprovodný program:

  • 4.–9. září 2022: Soutěž mikroskopických fotografií. Výstava s názvem Mikroskopická galerie – to nejlepší z 16MCM v Brně. Prezentace vybraných 27 nejlepších obrázků na náměstí v centru Brna, Kobližná ul.
  • 8. září 2022: Charitativní běh Špilberkem (od 8.00 hod., pouze pro účastníky konference)

https://www.16mcm.cz/

 

Více informací:

Vladislav Krzyžánek
Ústav přístrojové techniky AV ČR, hlavní koordinátor konference
+420 732 709 558
krzyzanek@isibrno.cz

Kamila Hrubanová
Ústav přístrojové techniky AV ČR, organizační výbor
+420 773 639 872
hrubanova@isibrno.cz

Maroš Karabinoš
ředitel marketingové komunikace TESCAN
maros.karabinos@tescan.com

Jana Dvořáková
PR a komunikace Thermo Fisher Scientific
+420 604 167 913
jana.dvorakova2@thermofisher.com

 

TZ ke stažení

 

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy