Cenu Josefa Hlávky převzal mladý vědec Vojtěch Svak z ÚPT AV ČR
25. 11. 2021
Vojtěch Svak je součástí vědeckého týmu Levitační fotoniky, oddělení Mikrofotoniky, Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. V předvečer oslav státního svátku 17. listopadu převzal na zámku v Lužanech u Přeštic Cenu Josefa Hlávky pro mladé talentované pracovníky Akademie věd České republiky.
Tato cena je udělována nadací Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a je určena nejlepším studentům a absolventům pražských veřejných vysokých škol, VUT v Brně a mladým talentovaným pracovníkům Akademie věd České republiky. Letošním zástupcem za akademickou sféru byl i Vojtěch Svak z oddělení Mikrofotoniky, Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, který převzal ocenění z rukou prof. Ivana Wilhelma, zástupce za Nadaci a dr. Ilony Müllerové, místopředsedkyně a členky předsednictva Akademické rady AV ČR, která se předání zhostila za Akademii věd ČR. Slavnostní předání Ceny se uskutečnilo 16. 11. 2021 na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic.
A proč byl z nominovaných na cenu vybrán právě Mgr. Vojtěch Svak?
„Klíčovým způsobem se podílel na vybudování experimentálního zázemí pro nový výzkumný směr levitační optomechaniky, která využívá silových účinků světla k zachycení nanočástic nebo mikročástic ve vakuu, k jejich rotaci či seskupení do opticky vázaných struktur. Podílel se na realizaci řady unikátních experimentů, ve kterých mezi prvními na světě demonstroval mechanické účinky optické spinové síly nebo dynamiku opticky vázaných objektů levitujících ve vakuu. Navíc koordinuje experimentální aktivity, které se dotýkají aktuální problematiky odebírání mechanické energie levitující částici (tzv. „optické chlazení“ levitujících nanočástic) s cílem dosáhnout nejnižších možných energiových stavů a realizovat tak makroskopický kvantový mechanický oscilátor.“ Přibližuje prof. Pavel Zemánek, vedoucí oddělení Mikrofotoniky, výzkumnou práci Vojtěcha Svaka a zároveň důvod, proč byl na ocenění nominován.
„Svak je autorem nebo spoluautorem tří publikací, které byly zveřejněny v prestižních časopisech jako např. Nature Communications 2018, Nano Letters 2019 nebo Optica 2021“ dodává Pavel Zemánek.
"Když člověka pochválí skrze své myšlenkové následovníky vizionář formátu Josefa Hlávky, je to obrovská čest. Je to pro mě potvrzení, že má dosavadní vědecká práce nebyla zbytečná, má smysl v ní pokračovat a má smysl usilovat o co nejkvalitnější českou vědu. " Popisuje své pocity z převzetí tak prestižního Ocenění jako je Cena Josefa Hlávky.
Přečtěte si také
- Novou „vánoční“ kometu objevil Čech, jméno dostane za pár dní
- Triky přírody: vědci odhalují, jak vznikají nová antibiotika
- Pomoc, hokej a pivo spojují, politika občany ČR rozděluje
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112