Fórum Dějiny ve veřejném prostoru se zaměří na proměny vztahu k minulosti
16. 10. 2024
Válka proti Ukrajině, umělá inteligence, nové muzejní expozice, kontroverzní pomníky, téměř neviditelné stopy minulosti či paměť menšin. To jsou jen některé oblasti, kterým se bude věnovat čtvrtý ročník fóra Dějiny ve veřejném prostoru s názvem Paměť pod tlakem: napětí, konflikty, katarze. Dvoudenní akce, kterou spolupořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, začíná zítra v Ústí nad Labem.
Paměť bez konfliktů, rozdílných perspektiv a neustálých proměn neexistuje. Aktuálně na ni působí celá řada vlivů: prožíváme ozbrojené konflikty i kulturní války a v souvislosti s proměnami životního prostředí také citlivěji vnímáme stopy minulosti v krajině. Čtvrtý ročník fóra Dějiny ve veřejném prostoru se koná ve dnech 17. až 18. října a přinese dva dny diskusí o tom, jakým směrem se proměňuje vztah k minulosti v českém i evropském kontextu.
„Fórum Dějiny ve veřejném prostoru je v Česku největším pravidelně konaným setkáním sdružujícím všechny, kdo se profesně zajímají o to, jak se v současnosti vztahujeme k dějinám. Na konferenci se tak setkávají akademici s pracovníky muzeí, učiteli, vysokoškolskými studenty nebo třeba zástupci neziskových organizací či umělci,“ říká vedoucí programového výboru Václav Sixta z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Stopy minulosti v krajině
Konferenci zahájí Andrew Hoskins, světově uznávaný odborník na historickou paměť a její proměny pod vlivem technologického rozvoje z Glasgowské univerzity. Ve své přednášce se zaměří na to, jak digitální technologie ovlivní naše vzpomínky na válku na Ukrajině. V dalších panelech se mohou zájemci a zájemkyně těšit na diskuse o proměnách paměti, sporech o minulost či o tom, jak paměť na socialismus zprostředkovávají digitální média či muzejní expozice.
Pozornost se ale zaměří také na konkrétní případy, které ukazují, jak lze pracovat se stopami minulosti v krajině, a na méně obvyklé projevy paměti, jako jsou opuštěné sportovní areály, vily německých továrníků nebo povinná vojenská služba či výzvy spojené s jejich odhalováním a zkoumáním.
Součástí prvního dne bude také diskusní večer na téma Videohry a historie, který začne v 18 hodin v prostorách Muzea Ústí nad Labem.
„Program je skutečně pestrý. Vybrané příspěvky nabízejí časově, prostorově, ale i metodologicky široké spektrum témat spojených s dějinami. Věřím, že každý, kdo se dějinami zabývá a má zájem o rozvíjení současných debat i kritické reflexe ve vztahu k paměti, si přijde na své,“ dodává členka programového výboru Renata Berkyová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
Konference, kterou pořádají Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Historický ústav AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Národní muzeum, Antikomplex, z.s., a Muzeum města Ústí nad Labem je otevřena všem, kteří se profesně věnují minulosti na akademické půdě i mimo ni. Více informací včetně programu a registrace je k dispozici na stránkách fóra Dějiny ve veřejném prostoru: https://forumdvp.ff.cuni.cz/. Mediálním partnerem konference je časopis Dějiny a současnost.
Konference se koná s podporou Akademie věd ČR v rámci výzkumného programu Strategie AV21 „Město jako laboratoř změny; Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život“.
Kontakt:
Mgr. Václav Sixta, Ph.D.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
vaclav.sixta@ff.cuni.cz
Mgr. Renata Berkyová
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
berkyova@usd.cas.cz
Přečtěte si také
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112