
Historici Akademie věd ČR obdrží medaili Za zásluhy o diplomacii
27. 07. 2021
Vědci Jan Němeček a Jindřich Dejmek dnes převezmou medaili ministra zahraničních věcí ČR Za Zásluhy o diplomacii. Jsou prvními profesionálními historiky, kterým bude toto ocenění uděleno. Mezi laureáty z řad domácích i zahraničních politiků a diplomatů patří například Madeleine Albrightová, Jan Kavan nebo bývalý tajemník NATO lord George Robertson.
Medaile Za zásluhy o diplomacii se uděluje za mimořádný nebo dlouhodobý přínos pro českou diplomacii, zahraniční politiku a za mimořádné zásluhy při rozvoji mezinárodních vztahů mezi Českou republikou a jinými státy nebo mezinárodními organizacemi.
„Ocenění je pro mne dokladem, že vědecká práce přináší nejen nové poznatky a řešení aktuálních problémů, ale také napomáhá spolupráci a vzájemnému porozumění mezi státy a národy. Zejména s ohledem na historii 20. století, jíž se oba kolegové historici věnují, je toho stále více než potřeba,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Jan Němeček i Jindřich Dejmek dlouhodobě pracují na tématu zahraničních vztahů Československé republiky od roku 1918 do konce druhé světové války. V rámci své odborné práce se podíleli také na řadě projektů přímo ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, jedním z nich je např. ediční řada Dokumenty československé zahraniční politiky.
Jan Němeček se dlouhodobě zaměřuje na politické dějiny 20. století, zejména na mezinárodní situaci v dobách druhé světové války a protinacistického a protifašistického odboje. Kromě Československa ho zajímá také Polsko a soustředí se i na dějiny diplomacie. Za práci, kterou věnoval studiu československé diplomacie a politiky, získal nejvyšší resortní vyznamenání Ministerstva obrany ČR Zlatou lípu.
Centrem výzkumu Jindřicha Dejmka je taktéž 20. století, ale zaměřuje se především na dějiny mezinárodních vztahů. Studuje československou zahraniční politiku a moderní dějiny anglosaských zemí, Polska, Pobaltí a Skandinávie. Stál v čele kolektivu, který napsal ceněnou knihu Československo. Dějiny státu, která zachycuje dějiny republiky od první světové války až do rozpadu federace v roce 1992.
Přečtěte si také
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
- Taje nanosvěta: Fyzikální ústav vydává komiks o nanotechnologiích
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112