Zahlavi

Jedu vědu: experti AV ČR se vrací před školní tabule

06. 09. 2022

Oživení výuky nebo nová témata v hodinách – nejen to může do školní výuky vnést „vpád“ vědce. Expertky a experti z Akademie věd ČR jsou i letos připraveni pomoci středoškolským učitelkám a učitelům. Projekt Jedu vědu volně navazuje na online „vpády“ do tříd, které začaly v době pandemie, nabízí ale i prezenční výuku v podání špičkových mladých badatelů. Zájemci o vědeckou návštěvu ve škole můžou využít přehledný katalog a filtr na webu jedu-vedu.cz.

Duben 2021 – vědci z Akademie věd se virtuálně staví před první studenty. Snaží se oživit online výuku a zvýšit zájem dětí o různá (nejen) školní témata. Na konci měsíce si zhruba 40 expertů odškrtne „vpády“ do stovek tříd po celé republice.

„Byla to naprostá novinka jak v mojí práci, tak technicky. Za dva měsíce jsem tehdy měl 58 vstupů do škol, v době covidu mi práce vlastně neuvěřitelně narostla. Ale stálo to za to,“ popisuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který se do projektu jako „přednášející“ zapojil hned od začátku.

Buffonova jehla i antické divadlo

Letos vědci nabízejí své služby středním školám pod hlavičkou projektu Jedu vědu. Na stejnojmenném webu www.jedu-vedu.cz si učitelé můžou prohlédnout nabídku přednášek a filtrovat si je podle krajů i oborů. Na rozdíl od loňska dorazí vědci do hodin nejen online, ale i osobně.

„Projektem Jedu vědu chceme propojit středoškolskou školní výuku a práci vědců a vědkyň AV ČR,“ vysvětluje Václav Jindřich ze Střediska společných činností AV ČR. „V nabídce momentálně máme 91 přednášek napříč obory.“

Učitelé matematiky můžou sáhnout po Buffonově jehle nebo nechat žákům zajímavě „přiblížit“ nekonečno. Chemické přednášky mají názvy víc než výmluvné, mimo jiné např. Budiž světlo nebo Nanomateriály kolem nás. V biologii vědci třeba vysvětlí, jak se čte DNA či způsob, jakým se zkoumají vodní ekosystémy. Široké spektrum témat pokrývají i společensko-vědní obory. Studenti můžou prozkoumat mýty a kulty známých českých spisovatelek a spisovatelů, nahlédnout za oponu antického divadla na českých jevištích nebo zjistit, jak se lže pomocí grafů.

„Vím, jak se učí chemie v převážné většině škol – často bez experimentování. Žáci ji pak berou jen jako teoretický předmět a nic za ní nevidí,“ říká popularizátorka vědy Květoslava Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. „Když jim my z vědeckého prostředí přednášíme o tom, co děláme, proč a jak dané procesy běží, s jakým výsledkem, mají možnost zjistit, k čemu chemie je a že bez vědy a technologií se dnes zkrátka neobejdeme.“

Přihlášení přes přednášku

Pokud chtějí učitelky a učitelé takto zpestřit výuku nebo seznámit s novými tématy, jednoduše si na webu vyberou konkrétní přednášku. Najdou si nejen podrobnější informace, co od tématu čekat, ale také tlačítko „Mám zájem o přednášku“, které vede k přihlašovacímu formuláři. Přihlašovat se školy můžou kdykoli, termín přednášky se pak vždy individuálně domluví.


Projekt Jedu vědu nabízí prezenční přednášky špičkových mladých vědců Akademie věd, kteří obdrželi Prémii Otto Wichterleho. Nově projekt pod svá křídla vzal i online „vpády“, čímž se nabídka pro školy rozšířila a umožňuje zapojení všech zájemců napříč republikou.

TZ ke stažení zde.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy