
Kukačka dokáže snést vejce i během čtyř sekund
09. 03. 2021
Ani aktivní obrana hnízda rákosníkem velkým kukačku od snesení vejce neodradí. To zjistili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR v čele s Václavem Jelínkem a Marcelem Honzou. Podařilo se jim shromáždit zatím největší sbírku videonahrávek kukačky obecné přímo při činu. Záznamy odhalily, že pokud je kukačka napadena agresivním rákosníkem, snaží se snášení zrychlit. V extrémním případě snesla vejce za pouhé čtyři sekundy. Výsledky publikoval časopis Ibis – International Journal of Avian Science.
Kukačka obecná je známá parazitickým způsobem života, při němž snáší svá vejce do hnízd jiných druhů ptáků. Mládě kukačky pak krátce po vylíhnutí vytlačí zbývající vejce nebo mláďata z hnízda ven a získá tak veškerou péči hostitelů pouze pro sebe.
Jedním z často využívaných hostitelských druhů je rákosník velký, pták velikosti většího vrabce, který hnízdí v rozsáhlejších rákosinách našich rybníků. Samice kukačky nejprve sleduje hostitelský pár. Snaží se nalézt hostitelské hnízdo a ve správný okamžik do něj snést své vlastní vejce. Doposud však nebylo známo, co přesně se během snášení v hnízdě odehrává.
Agresivní obrana kukačku neodradí
Zákulisí celého procesu nyní zdokumentovali vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v čele s ornitology Václavem Jelínkem a Marcelem Honzou. Pomocí videí podrobně popsali chování kukaček přímo při činu. Analýza víc než 150 jednotlivých záznamů parazitací ukázala, že už tak extrémně rychlé snášení vajec samicí kukačky může uspíšit agresivní reakce hostitelů, v tomto případě rákosníků velkých. Když se kukačka k hostitelskému hnízdu přiblížila nepozorovaně, trvala jí parazitace v průměru 16 vteřin; pokud ji napadl rákosník, doba se snížila na pouhých osm vteřin. V extrémním případě stihla kukačka snést vejce za poloviční čas, za pouhé čtyři vteřiny.
Napadení rákosníkem může vést až ke smrti kukačky, videa však ukázala, že ani velmi brutální útoky, kdy rákosníci sedí kukačce na zádech a klovou ji plnou silou do hlavy, jí ve snesení vejce nezabrání.
Ritualizovaný proces snášení
„Kromě toho, že jsme přesně popsali průběh a rychlost parazitace hostitelského hnízda kukačkou obecnou, jsme ukázali, že průběh samotného parazitačního aktu je vysoce ritualizovaný proces. Samice kukačky po příletu na okraj hnízda uchopí jedno z vajec, které se v hnízdě nachází, a až poté snáší svoje vlastní vejce. Hledání vejce, které by mohla samice odnést, provádí kukačka vždy, a to i tehdy, pokud na ni hostitelé útočí či je hostitelské hnízdo prázdné. Jedná se tedy o zjevně naprosto zásadní součást její parazitické životní strategie,“ popisuje Václav Jelínek.
Dosud se o průběhu chování kukaček na hnízdech hostitelů příliš mnoho nevědělo, takto rozsáhlou sbírkou videonahrávek nikdo nedisponoval. Výzkum tak zásadně rozšířil povědomí o chování kukaček i jejich hostitelů přímo během parazitace.
Více informací:
Mgr. Václav Jelínek, Ph.D.
Ústav biologie obratlovců AV ČR
jelinek@ivb.cz
+420 724 784 226
Odkaz na publikaci a DOI: 10.1111/ibi.12930; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ibi.12930
Fotografie v lepší kvalitě ke stažení zde.
K dispozici též videa – ke stažení zde.
Popisky k videím:
LONG: Kukačku hostitelé „nenačapou“ a je v hnízdě dlouhou dobu. V klidu vezme vejce, snese vlastní a odlétá.
SHORT: O kukačce oba rákosníci ví a útočí na ni. Samice jí sedí na zádech, samec útočí přímo na hlavu. Je dobře vidět, jak kukačka z hnízda bere vejce, následně snáší svoje a hned odlétá. Celá parazitace trvá přibližně 5 sekund.
VYRAŽENÍ: Kukačka parazituje v okamžiku, kdy samice rákosníka sedí na hnízdě. Rákosníci opět útočí, podaří se jim vyrazit kukačce vejce ze zobáku. To spadne zpátky do hnízda.
Přečtěte si také
- Narušení biologických hodin může přispívat k poruchám metabolismu
- Na přelomu týdne hrozí přízemní mrazíky, mohou poškodit některé plodiny
- O víkendu foťte živočichy i rostliny ve městě!
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112