Letošní rekordní Veletrh vědy upoutal fotovoltaikou či cestou do doby ledové
12. 06. 2023
V sobotu 10. června skončil na výstavišti v pražských Letňanech Veletrh vědy. Nabídl více než 100 expozic Akademie věd ČR, univerzit a inovačních firem. Letošní návštěvnost překonala všechny předešlé ročníky, během tří dnů jej navštívilo na 46 000 lidí, asi o polovinu více než v minulých letech.
„Hluboká poklona a veliké poděkování patří všem vystavovatelům, kteří nejen připravili atraktivní expozice, ale především tři dny čelili nevídanému zájmu návštěvníků veletrhu. Je jejich zásluhou, že veletrh přitáhl pozornost nejen veřejnosti, ale i politických špiček, které jsme snad přesvědčili, že vědu je třeba podporovat. A konečně mám radost, že letošní ročník byl úžasným akademickým teambuildingem, kdy všichni táhli za jeden provaz. To, že jsme – jak doufáme – dokázali přenést své nadšení na návštěvníky, je nám tou nejlepší odměnou“, říká Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR, které Veletrh vědy připravilo.
Fanoušky technických věd upoutal robotický pes SPOT, auto na měření bouřky, laserové bludiště či mobilní laboratoře. Malí návštěvníci ocenili letošní novinku – fotovoltaický stan Fyzikálního ústavu AV ČR, který sloužil jako simulátor funkce solárního panelu. Velkým lákadlem byla cesta do doby ledové Archeologického ústavu AV ČR, Brno, při níž si návštěvníci mohli vyzkoušet život v pravěku, výrobu šperků i jeskynní malbu.
Velký zájem byl letos i o dvě novinky v doprovodných programech: Zeptej se vědce live! a Vědecká zastávka, ve kterých byli diváci zváni, aby badatelům přímo v sále kladli otázky. Návštěvníci ocenili i oblíbené science show, přednášky či panelové diskuze pod taktovkou Václava Moravce, které se letos věnovaly energetice, genové terapii nebo právu na nenávist.
Příští rok se věda ve velkém představí opět na začátku června, Veletrh vědy je plánován v termínu 6. až 8. června 2024.
Přečtěte si také
- Komunikace vědy 360°: první společná konference AV ČR, UK a platformy SciComHub
- Detekce molekul jako hvězd: nová metoda českých vědců zlepšuje mikroskopii
- Botanici objevili 12 nových druhů a dva nové rody lišejníků
- Čeští vědci objevili novou metodu diagnostiky kožních infekcí pomocí vůně
- Vyšly první společné dějiny česky a německy psané literatury českých zemí
- Zdravé a dostupné potraviny, které nezničí krajinu. Nový program SAV21
- Prémie Jana Friče za rok 2024 udělena Václavu Pavlíkovi
- Srdečním buňkám někdy méně kyslíku svědčí. Umí si pak lépe poradit s infarktem
- Od nutnosti k nové realitě: práce z domova po pandemii covid-191
- Novinky z výzkumu černých děr na tiskové konferenci NASA s českou účastí
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112