Zahlavi

Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil

10. 04. 2025

Ve vedení dceřiné společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a tech transferové firmy IOCB Tech, která se věnuje přenosu vědeckých objevů do praxe, střídá prof. Martina Fuska dosavadní předseda představenstva i&i Prague, Milan Prášil. Stává se také zástupcem ředitele ÚOCHB pro translační výzkum.

IOCB Tech vznikl v roce 2009, tehdy ještě pod názvem IOCB TTO. Jeho hlavním úkolem je profesionálně podporovat přechod výsledků vědeckého bádání do praxe, tedy transfer znalostí a technologií. Systém je založený na vyhledávání zajímavých projektů v ÚOCHB, které by se vyplatilo patentovat a otevřít jim cestu na trh. IOCB Tech nabízí vědeckým skupinám projektový management, právní zázemí, poradenství při vytváření licenčních smluv i pomoc při hledání komerčních partnerů. Cílem je naplno využít potenciál špičkového základního výzkumu z ÚOCHB a podpořit financování ústavu z úspěšných licencí.

Společnost zakládal před víc než patnácti lety Martin Fusek, který patří mezi průkopníky transferu technologií v Česku. Zelenou celému procesu dal tehdejší ředitel ÚOCHB, Zdeněk Havlas. Za své zásluhy o tuzemskou vědu získal Martin Fusek řadu oficiálních uznání. Mimo jiné nejvýznamnější ocenění AV ČR, čestnou medaili za zásluhy De scientia et humanitate optime meritis nebo Zlatou medaili Univerzity Karlovy. Vystudovaný organický chemik napsal víc než 50 původních vědeckých prací publikovaných v mezinárodních časopisech a během své kariéry pracoval několik let i v soukromé sféře. S ÚOCHB je spojený celoživotně a v současné době plní svou odbornou misi jako člen Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.

„Na začátku byl IOCB Tech svého druhu experiment, a tudíž velmi zajímavá práce. Jsem vděčný všem, kdo nám v našem snažení pomáhali, takže se z toho stal experiment úspěšný a v mnohém objevný. Jsem si naprosto jistý, že Milan Prášil posune kvalitu a výkonnost týmu IOCB Tech směrem vzhůru a ÚOCHB pomůže zajistit dlouhodobou finanční stabilitu,“ říká Martin Fusek.

K plánovanému odchodu Martina Fuska podotýká ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka: „Jak píše Karel Čapek, nelze nahradit muže, který je na svém místě. Může jen přijít jiný a stvořit si jiné místo. Martin Fusek mužem na svém místě byl a já mu za jeho práci pro ústav i pro transfer technologií děkuju. Jsem rád, že se rozhodl neodejít úplně a naše spolupráce může pokračovat. A jsem přesvědčen, že Milan Prášil si své nové místo opravdu vytvoří. Těším se na to.“

Milan Prášil dosud řídil společnost i&i Prague, dceřinou firmu IOCB Tech. i&i Prague zastupuje Ústav organické chemie a biochemie ve spin-off firmách, které vzešly z jeho výzkumu, a také vyhledává projekty s inovačním potenciálem mimo ústav. Vybraným pak poskytuje předběžnou finanční podporu i obchodní expertízu. Samotný Milan Prášil hodnotí svůj přestup v rámci rodiny ÚOCHB takto: „Na novou pozici nastupuji s velkou pokorou a s vědomím závazku, který vyplývá z úspěšné historie svázané s prací Martina Fuska. Rád bych parafrázoval jeho oblíbený citát, který pochází od jiného Martina, tentokrát Johna Martina, jednoho z otců komerčního úspěchu antivirotik prof. Antonína Holého: Musíme pracovat tak tvrdě, abychom to byli my, kdo nahradí naše vlastní úspěšné produkty lepšími, jinak to za nás udělají druzí...“

IOCB Tech se dosud podílel na procesu dojednání a uzavření víc než desítky klíčových licenčních smluv s významnými farmaceutickými partnery. Mezi nimi např. Gilead Sciences, Merck, Novo Nordisk a SHINE Medical Technologies. Současné portfolio IOCB Tech zahrnuje projekty zaměřené na centrální nervovou soustavu (epilepsie a neuropatická bolest), záněty, rakovinu, mikrobiální rezistenci, separační metody a nástroje pro výzkum. Mimo to otevřela společnost loni v květnu unikátní translační výzkumné centrum PharmTheon, které nabízí špičkové laboratoře a odborné zázemí v organické chemii, molekulární biologii a AI. PharmTheon je důležitý pro posílení inovativního výzkumu a pro vývoj nových, účinnějších léků.

Milan Prášil má bohaté zkušenosti z komerční i akademické sféry. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (1995) a získal titul MBA na Rochester Institute of Technology (1996). Své odborné znalosti rozvíjel ve farmaceutickém průmyslu. Pracoval v prodeji a marketingu ve společnostech Novo Nordisk a Bayer, a následně ve vybraných zemích regionu střední a východní Evropy zodpovídal za expanzi společnosti Genzyme Therapeutics. Později osm let působil jako kancléř Univerzity Karlovy, kde se zaměřoval na transfer technologií a komercializaci akademického výzkumu. V listopadu 2023 nastoupil do i&i Prague, dceřiné společnosti IOCB Tech, na pozici předsedy představenstva. Od dubna 2025 působí jako ředitel IOCB Tech a zároveň jako zástupce ředitele ÚOCHB pro translační výzkum.

TZ ke stažení zde

Martin Fusek, bývalý ředitel IOCB Tech, člen Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace

Martin Fusek, bývalý ředitel IOCB Tech, člen Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace

FOTO: Tomáš Belloň
Milan Prášil, ředitel IOCB Tech

Milan Prášil, ředitel IOCB Tech

FOTO: Tomáš Belloň

Přečtěte si také

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy