Nacistické lágry optikou archeologie představí výstava v Panenských Břežanech
21. 03. 2022
Svébytný obraz nacistických lágrů přináší výstava v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech, která bude k vidění od 23. března do 30. září. Osobní předměty vězňů, rukodělné výrobky i zdánlivě banální předměty jako obaly od potravin nabídnou nový pohled na tuto součást temného dědictví 20. století. Autory expozice jsou badatelé z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, Západočeské univerzity v Plzni, Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a Oblastního muzea Praha – východ v Brandýse nad Labem.
„Výpověď archeologických nálezů přináší svébytný pohled na fenomény, jako jsou holokaust Židů, Romů a Sintů, nucená práce nebo každodennost válečného života,“ říká Jan Hasil z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. „V rámci výstavy se snažíme ukázat, že věci vypovídají o pohnuté minulosti stejně autenticky jako například úřední dokumenty nebo pamětníci. Právě tyto věci byly totiž každodenními partnery lidí, s nimiž se ocitly za dráty.”
Obyčejné věci jako svědci života v lágrech
Návštěvník výstavy se seznámí s archeologickými výzkumy v romském koncentračním táboře v Letech u Písku, v zajateckém táboře Rolava v Krušných horách, ženském pobočním koncentračním táboře Svatava na Sokolovsku i v největší táborové aglomeraci v ČR v Holýšově na Plzeňsku.
„Vystaveny budou například zbytky stravy válečných zajatců, osobní předměty vězněných Romů, rukodělné výrobky zajatců a vězňů i zdánlivě banální předměty, jako jsou obaly od potravin z balíčků Červeného kříže, které jsou pro archeology cennými prameny poznání poměrů v internačních zařízeních,“ říká Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity.
Tragickou pitoresknost světa lágrů dokresluje samotný výstavní prostor v někdejším rezidenčním komplexu nacistických prominentů v Panenských Břežanech. Jeho součástí totiž byl jeden z nejmenších pracovních táborů na našem území, který fungoval v rámci domácnosti vdovy po R. Heydrichovi.
Komplexní obraz díky úzké spolupráci badatelů
Výstavu pořádá Oblastní muzeum Praha – východ v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Představuje výsledky obou týmů, které archeologii perzekučních zařízení na území Čech od roku 2013 systematicky rozvíjejí; jeden je založený na spolupráci Archeologického ústavu AV ČR v Praze s NPÚ Ústí nad Labem, druhý sestává z pracovníků Západočeské univerzity v Plzni. Exponáty a historické dokumenty dále poskytly Muzeum romské kultury v Brně, Muzeum Sokolov a Město Holýšov. Výstava se koná v rámci výzkumného programu Strategie AV21 Odolná společnost pro 21. století.
Kontakt:
Jan Hasil
Archeologický ústav AV ČR, Praha
hasil@arup.cas.cz
Přečtěte si také
- Český vědec se poprvé dostal do vedení EUCARPIA
- 70 let rozvoje průmyslu a poznání: ÚFE slaví výročí založení
- Novou „vánoční“ kometu objevil Čech, jméno dostane za pár dní
- Triky přírody: vědci odhalují, jak vznikají nová antibiotika
- Pomoc, hokej a pivo spojují, politika občany ČR rozděluje
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112