
Nejvyšší medaili Akademie věd převezme světově uznávaný matematik Pavel Pudlák
27. 06. 2022
Matematická logika a teorie výpočetní složitosti jsou hlavními oblastmi zájmu Pavla Pudláka z Matematického ústavu AV ČR. Jeho vědecké výsledky tvoří často základ těchto oborů. Svůj matematický talent navíc doplňuje niternou filozofickou motivací. Za celoživotní práci mu Akademie věd dnes udělí čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis.
Osobnost Pavla Pudláka z Matematického ústavu AV ČR v sobě snoubí nadšení z řešení matematických problémů, široký rozhled i filozofické přemýšlení. Je světově uznávaným odborníkem v matematice a informatice. Jeho stěžejní práce poskytují např. dolní odhady na složitost výrokových kalkulů. Krom toho ale (nejen) tyto jeho poznatky mají přímý vztah k jednomu z matematických rébusů – tzv. P/NP problému, který je jedinečný i svým praktickým a filozofickým přesahem. Jde o jednu ze sedmi největších výzev moderní matematiky vyhlášených v roce 2000 Clayovým matematickým institutem, ze kterých byla dosud vyřešena pouze jediná. Tato obtížná otázka láká i Pavla Pudláka a věnoval se jí ještě dříve, než byla vyhlášena.
Pavel Pudlák patří k nejcitovanějším českým matematikům, vydal několik monografií a v roce 2013 získal prestižní evropský ERC grant. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a vzápětí nastoupil do Matematického ústavu AV ČR, kde působí dodnes. Se svou alma mater ovšem stále udržuje kontakt. Vyškolil či vedl řadu doktorandů a postdoktorandů z České republiky i ze zahraničí.
Čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a prosazování humanitních idejí převezme Pavel Pudlák dnes z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové ve vile Lanna v Praze.
prof. Pavel Pudlák
Přečtěte si také
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
- Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase
- Síla ukrytá v kapkách vody. Česká technologie zkusí prorazit v Německu
- Prachotřenka nečekaná – nápadný lišejník, kterého si donedávna nikdo nevšiml
- Sloučenina, která „neexistuje“, napoví, jak syntetizovat nestabilní molekuly
- Meruňky může letos opět poškodit mráz, podesáté za 12 let
- Není stres jako stres – i odpověď buňky na něj má různé formy
- Ve třech maďarských obcích je více sýčků než v celé České republice
- Horizontální mitochondriální transfer je klíčový proces v biologii nádorů
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112