Nový web pomůže seniorům vzdělávat se i hledat prameny k dějinám 20. století
20. 09. 2022
Vzdělávací portál o nedávné historii nazvaný Tohle jsme prožili.cz spouštějí vědci Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR. Zaměřuje se na seniory se zájmem o 20. století. Kromě informací o klíčových milnících dějin nabízí také sérii dokumentárních filmů, diskusní fórum pro sdílení zážitků a didaktická videa. Herečka Eva Holubová v nich učí zájemce, jak v online prostředí využívat historické prameny a zdroje informací.
Portál Tohle jsme prožili.cz akcentuje zejména období velkých krizí a změn, z nichž mnohé dnešní senioři sami pamatují. Spíše než velkým politickým dějinám se věnuje společensky aktuálním tématům: přírodním katastrofám (záplavy v Litomyšli v roce 1984), veřejnému zdraví (Praha jako dějiště španělské chřipky po
1. světové válce), civilní ochraně (protiatomové kryty 80. let) nebo hospodářským krizím (měnová reforma 1953).
Součástí webu jsou i čtyři díly stejnojmenné dokumentární série Tohle jsme prožili podle scénářů historiků z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a v režii Ivo Bystřičana. Kromě historiků a dalších odborníků v nich vystupují sami pamětníci.
„Například díl věnovaný měnové reformě jsme natáčeli v Plzni, kde v roce 1953 proti ní masivně protestovali dělníci,“ říká Martin Jemelka z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, historik a autor projektu.
„V dokumentu nejde o věrnou historickou rekonstrukci, ale více o tradice místního dělnictva a lokální plzeňskou kulturu dělnického protestu. Navštívili jsme také místní dělnickou a zahrádkářskou kolonii a mluvili s pamětníky,“ uvádí Martin Jemelka.
Já internet nesnáším, řekla Eva Holubová
Součástí portálu jsou i čtyři osmiminutová didaktická videa nazvaná Prameny online, která seniory vybízejí k práci s pramennými dokumenty v digitálním prostředí. Archivářka Soňa Martinovská je v nich před kamerou partnerkou herečce Evě Holubové, která se snaží v online prostředí pátrat ve starých kronikách, novinách, mapách a matrikách.
„Na to teda zapomeňte, já internet úplně nesnáším,“ byla první reakce Evy Holubové, když jí tým nabízel spolupráci. Původní rezervovaný postoj měnící se v zájem a nadšení nakonec autoři v koncepci využili. „Díky online zdrojům můžeme svou zkušenost opravdu obohatit o skryté a netušené souvislosti. Dokonce můžeme sedět doma a cestovat prstem po mapě – a s druhou rukou na internetu, který umožňuje přístup k fantastickým digitalizovaným artefaktům minulosti,“ zdůrazňuje režisér, scenárista a sociolog Ivo Bystřičan.
Žádná krize netrvá věčně
Důležitou součástí webového portálu Tohle jsme prožili.cz je také diskusní fórum, kde mohou senioři sdílet své vzpomínky a reflektovat tak minulost.
„Chceme upozornit na skutečnost, že dnešní senioři podobné krizové momenty již dříve překonali, jak zazní v závěru jednoho z dílů dokumentu, ,žádná krize netrvá věčně´, což zejména v kontextu dnešních krizí může být povzbuzením,“ dodává historik Martin Jemelka.
Pandemie: nerovný přístup seniorů ke vzdělávání
Vznik portálu, který se na půdě Masarykova ústavu a Archivu AV ČR připravoval v letech 2020–2022, podpořila Technologická agentura ČR v rámci projektu Senioři – nositelé historické paměti 20. století: Distanční vzdělávání třetího věku v historických vědách v éře pandemie COVID-19.
Uplynulé dva roky pandemie totiž značně poznamenaly i vzdělávání třetího věku. Zatímco základní, střední a vysoké školy po svém uzavření postupně přesunuly výuku do digitálního prostředí, výuka seniorů byla dlouhou dobu v podstatě zastavena nebo zásadním způsobem omezena.
„Právě senioři byli enormně dotčeni nerovným přístupem ke vzdělávání a spolu s tím i připraveni o jednu z možností, jak prostřednictvím vzdělávání smysluplně trávit svůj volný čas s vrstevníky s podobnými zájmy,“ potvrzuje Martin Jemelka.
Přitom právě historické vědy patří na univerzitách třetího věku k nejoblíbenějším oborům. Před vypuknutím pandemie covidu-19 navštěvovala přednášky z historie takřka polovina z celkového počtu až 60 000 studentů univerzit třetího věku.
Kontakty:
doc. PhDr. Martin Jemelka, Ph.D., řešitel a autor projektu
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
jemelka@mua.cas.cz
Mgr. et Mgr. Jitka Jindřišková
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
jindriskova@mua.cas.cz
Mgr. Soňa Martinovská, Ph.D.
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
martinovska@mua.cas.cz
Přečtěte si také
- Více než 140 států světa schválilo zprávy o souvislostech mezi společností a přírodou
- Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“
- Čeští vědci se podílejí na vývoji ekologických solárních článků
- PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet
- Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let
- Odhalena nová tajemství černých děr
- Čeští vědci dosáhli průlomu ve sledování zemětřesení v Etiopii
- V ÚOCHB AV ČR se otevírá unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou mikroskopii
- Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112