Páteční Noc vědců se uskuteční online i fyzicky. Oživí 42 měst v ČR
23. 09. 2021
Letošní Noc vědců startuje 24. září, tentokrát v „hybridní“ podobě, fyzicky i online. Program s tématem ČAS nabídnou nejen univerzity, ale také vědecká a výzkumná centra nebo hvězdárny či planetária po celé České republice. Do programu se zapojuje celkem 42 měst v České republice.
Noc vědců obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou, a jinak tomu nebude ani letos. Návštěvníkům pomůže v orientaci na jednotlivých místech aktualizovaná mobilní aplikace ke stažení pro aplikaci Android a iOS. Ta má být lidem průvodcem v kapse. Kvůli nejisté epidemické situaci si ale většina pořadatelů přichystala také online podobu programu. Díky ní mohou návštěvníci nahlédnout do odlehlých míst či laboratoří, které běžně nelze pro veřejnost otevřít. Další výhodou je, že online program je dostupný po delší dobu a účastníci si tak mohou Noc vědců vychutnávat až do konce roku.
V Praze a okolí se do Noci vědců letos zapojuje 28 institucí. Akce se poprvé účastní například Vysoká škola ekonomická, jejímž hlavním lákadlem je úniková hra DATA ADVENTURE. Zábavně naučnou formou přibližuje téma času, dat a peněz. Pražští návštěvníci se mohou těšit na pestrý program, který si pro ně připravily i další univerzity, jako je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, která zve na Procházku labyrintem VŠCHT Praha do budoucnosti, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické nebo Česká zemědělská univerzita, která láká na přednášku Psi a jejich orientace v čase a prostoru. Milovníci piva si přijdou na své ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském, kde se názorně přesvědčí o tom, co čas udělá s pivem, do programu se zapojuje i Akademie věd ČR s chemickými pokusy pro děti a mnoha komentovanými ukázkami, Planetum Planetárium Praha s vědeckou show Páni času a také Štefánikova hvězdárna.
Oblíbená popularizační akce připadá na poslední zářijový pátek, tedy 24. září, a to v celé Evropě. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je ČAS. „Ten vnímáme nejenom jako fyzikální veličinu, naopak vybízí k velké představivosti. Můžeme se bavit o čase ve spojitosti s životní změnou, s vývojem technologií nebo s lékařstvím. O poločase rozpadu ve smyslu úvahy nad společností nebo likvidací odpadů,“ zamýšlí se nad pojetím Jitřenka Navrátilová, zástupce ostravského národního koordinátora Noci vědců. Kompletní program je zveřejněn na www.nocvedcu.cz.
Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se přiřazuje Vysoká škola ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Zúčastní se přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších.
Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Více informací:
Dana Bílková (koordinátorka za Prahu a okolí): +420 723 538 317
Jitřenka Navrátilová (národní koordinátorka): +420 731 068 263
Fotky k tématu čas dostupné zde.
Přečtěte si také
- Monografie rozkrývá vztahy mezi uměním a politikou v meziválečném Československu
- Akademie věd předá šest medailí, dvě zahraničním expertům
- Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458
- Vědci objevili nový obří virus v římovské nádrži. Dostal jméno Budvirus
- Vědci odhalili klíčový protein pro vývoj nové generace antibiotik
- V Ústavu dějin umění zkoumají nejstarší fotografie z Městského muzea Polná
- Molekulární past na exotické kovy slibuje lepší diagnostiku a vývoj léčiv
- Jak se vzala voda na Zemi?
- Na dynamiku buněk má zásadní vliv protein MICAL1, kontroluje buněčný cytoskelet
- Vědci objevili nové druhy vzácných hub. Dovedla je k tomu analýza arzénu
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112