
Pozvěte vědce do výuky: vědci nabízejí pomoc třídám s distanční výukou
23. 09. 2021
Teorie verše, geologie Země či výzkum vesmíru jsou příklady témat, která vědci a vědkyně ústavů Akademie věd ČR nabízejí žákům a studentům, kteří museli z důvodu epidemických opatření opět přejít na distanční výuku. Navazují tak na jarní projekt „Pozvěte si vědce do výuky“ a opět umožňují učitelům a učitelkám ze základních a středních škol oživit distanční výuku živou online přednáškou či besedou s vědeckými pracovníky.
Vědci a vědkyně rychle zareagovali na zprávy o znovu uzavíraných školách a třídách v karanténě, které přechází na distanční výuku. Pomocnou ruku a možnost vysvětlit probíranou látku odborníkem nabízejí Astronomický ústav, Geofyzikální ústav a Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR.
„Během jarního lockdownu jsem virtuálně vstoupil do 50 tříd po celé České republice a besedoval s dětmi o planetách Sluneční soustavy, cestách na Mars a o všem, na co zeptaly. Proud otázek byl někdy nezastavitelný. Je skvělé, že děti mají zájem o vědu, a těším se, že se s nimi budu moci zase virtuálně potkat ve všech koutech země,“ říká Petr Brož, planetární geolog Geofyzikálního ústavu AV ČR.
Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR dodává: „Byl to na jaře neuvěřitelný záběr, pořád se někdo ozýval a k běžné práci přibylo zhruba 80 hodin navíc. Ale mělo to smysl. Mohl jsem tak diskutovat se žáky a studenty i z těch nejvzdálenějších koutů republiky. A jejich zvídavost, jejich zájem o poznání světa, to byla nejlepší odměna.“
Jak si vybrat
Nyní si pedagogové mohou vybrat z nabídky témat a přednášek uveřejněných na následujícím odkazu: https://bit.ly/pozvete-vedce-do-vyuky . Stačí si zvolit záložku požadovaného ústavu a postupovat dle návodu.
Pavel Suchan během svého vstupu do vyučovací hodiny
'Foto: Astronomický ústav AV ČR
Na jaře se do projektu Pozvěte si vědce do výuky zapojilo 46 vědců a vědkyň, kteří vstoupili celkem do 514 vyučovacích hodin. Nejčastěji se zapojili do hodin fyziky, češtiny, biologie a společenských věd. Všichni zúčastnění odborníci se shodli, že tento projekt považují za velmi přínosný.
„Online forma vstupu nám umožňuje navštívit různé typy středních škol opravdu po celé republice. Zavítali jsme do míst, kam bychom se třeba jen obtížně dostávali, vytvořili jsme spoustu nových kontaktů a zároveň měli jedinečnou možnost se učitelů zeptat, co pro ně můžeme dělat i v budoucnu,“ dodává Robert Kolár, vedoucí oddělení teorie Ústavu pro českou literaturu AV ČR a jeden z účastníků jarní i podzimní výzvy.
Petr Brož během online výuky prvouky ve 3.A Základní školy Eden na Praze 10 na jaře roku 2021
FOTO: Geofyzikální ústav AV ČR
Více informací:
Petr Brož, tel.: +420 721 736 424, e-mail: petr.broz@ig.cas.cz
Pavel Suchan, tel.: +420 737 322 815, e-mail: pavel.suchan@asu.cas.cz
Soňa Pokorná, tel.: +420 774 213 141, e-mail: sona.pokorna@ucl.cas.cz
Přečtěte si také
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
- Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase
- Síla ukrytá v kapkách vody. Česká technologie zkusí prorazit v Německu
- Prachotřenka nečekaná – nápadný lišejník, kterého si donedávna nikdo nevšiml
- Sloučenina, která „neexistuje“, napoví, jak syntetizovat nestabilní molekuly
- Meruňky může letos opět poškodit mráz, podesáté za 12 let
- Není stres jako stres – i odpověď buňky na něj má různé formy
- Ve třech maďarských obcích je více sýčků než v celé České republice
- Horizontální mitochondriální transfer je klíčový proces v biologii nádorů
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112