Zahlavi

Věda zblízka. Pokusy, přednášky i výstavy nabídne Týden Akademie věd ČR

01. 11. 2021

Týden vědy a techniky AV ČR má za sebou dvě úspěšné dekády, a tak mu organizátoři letos připravili nový koncept i název. Největší vědecký festival v Česku bude především ve znamení samotné Akademie věd ČR. Nezastřeší ho jen jedno hlavní téma jako v minulosti, ale naopak: věda a výzkum se představí ve všech svých podobách. První ročník pod názvem Týden Akademie věd ČR se uskuteční v termínu od 1. do 7. listopadu 2021.

Bohatý program je připraven nejen v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze, ale především ve vědeckých pracovištích. Během slavnostního zahájení festivalu budou také předány Ceny předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.

Týden Akademie věd bude pojat jako svátek instituce jako takové. Nadále budeme spolupracovat s univerzitní sférou coby vědeckým partnerem, a společně tak představíme veřejnosti současnou českou vědu. Důraz budeme klást na prezentaci toho nejzásadnějšího vědeckého bádání a na aktuální úspěchy našich vědeckých pracovníků za poslední rok,“ říká předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Návštěvníkům se prezenčně i online představí nejen nejnovější úspěchy, ale také dlouhodobá práce vědců a vědkyň. Pro zájemce o vědu je připraveno téměř 500 akcí po celé republice a napříč všemi vědními oblastmi. Po loňském úspěchu zůstává část programu online. Například přednášky
Z Národní“, na které bude navazovat živá diskuse s vědci a diváci budou moci klást dotazy k tématu. Přednášek v tomto bloku bude celkem čtrnáct. Panelové diskuse na téma přínosu a rizik geneticky modifikovaných potravin se zúčastní i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a s ní vědci Helena Tlaskalová-Hogenová, Jaroslav Doležel a Aleš Pečinka.

Na festivalu bude přednášet také biochemik Jan Konvalinka, který zhodnotí uplynulých 18 měsíců s novým typem koronaviru, meteorolog Petr Zacharov bude mluvit o tom, jestli šlo předpovědět tornádo na Hodonínsku a molekulární biolog Jan Perner představí, jak postupuje vývoj vakcín proti lymské borelióze. Všechny tyto přednášky se odvysílají na Facebooku a YouTube kanálu festivalu.

Exkurze na pracovištích, umělecké výstavy a stand-upy mladých vědců

Dveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR otevřou téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem. Letos pro festival vznikl také nový formát s názvem „Vědecká zasTÁVka“, který chce neotřelým způsobem představit práci mladých vědců a vědkyň z Akademie věd ČR. Ve svých přednáškách odlehčenou formou zájemcům prozradí, jak se k vědě dostali, co zkoumají a proč je jejich obor zajímá.

Ve spolupráci s mnoha vědeckými partnery Týden Akademie věd ČR zprostředkuje přednášky na témata jako získávání kvalitní pitné vody v době klimatických změn, pandemie obezity nebo zneužívání environmentálních témat, tzv. greenwashing a další.

TO NEJLEPŠÍ Z FESTIVALU

  1. Chemie proti koronaviru aneb Co jsme si odnesli z 18 měsíců vývoje virostatik proti novému koronaviru

Profesor Jan Konvalinka ve své přednášce provede publikum rokem a půl boje vědy proti novému typu koronaviru. Představí, jak probíhal výzkum, co se vědcům povedlo a jaké jsou scénáře dalšího vývoje. Kromě toho prozradí, k čemu je dobrá věda a proč je fajn vystudovat v Česku chemii.

  1. Vědecká zasTÁVka

Jaké to je zasvětit kariéru vědeckému bádání v Akademii věd ČR? Co mladé vědce motivuje a co musí zvládnout? Nejen o tom budou dva večery s laureáty ocenění Prémie Otto Wichterleho, udělovaného perspektivním mladým pracovníkům. O svých zkušenostech a práci více poví mimo jiné vědec, který řeší ukládání trestů v Česku, historik, který mapuje dějiny všedního dne, nebo vědkyně, která zkoumá, jaký dopad má vývoj společnosti na životní prostředí.

  1. Výstava Týdne Akademie věd ČR

Site specific je umělecká výstava sestavená z deseti děl od deseti současných umělců mladé generace. Jednotlivá díla reagují na vědecké výzkumy ústavů Akademie věd ČR. Vybraná akademická témata volně spojuje environmentální zájem. Výstava se ale nezabývá jen současnou změnou klimatu, ale i životním prostorem člověka v minulosti, stavbou přírody kolem nás, proměnou venkovského prostředí, civilizačním odpadem a moderními technologiemi, které mají snižovat ekologickou zátěž. Výstava vznikla u příležitosti 130. výročí založení předchůdkyně Akademie věd.

Týden Akademie věd ČR je vědecký festival, který plynule navazuje na dřívější Týden vědy a techniky AV ČR. Zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Festival je určen jak studentům, pro které jsou připraveny především přednášky a exkurze v dopoledních hodinách, tak široké veřejnosti, na kterou cílí program v odpoledních a večerních časech. První ročník festivalu Týden Akademie věd ČR proběhne v termínu od 1. do 7. listopadu. Akci pořádá Akademie věd ČR a na organizaci festivalu se podílí všechna pracoviště Akademie věd ČR.

 

TOP 5 AKCE: DVĚ PŘEDNÁŠKY PARNERŮ A TŘI VÝSTAVY V BUDOVĚ AV ČR

  • Výhody krémové injektáže

O neinvazivní metodě krémové injektáže systémem AquaStop Cream® promluví na přednášce zástupce generálního partnera, společnosti TRUMF sanace s. r. o.  Představí se metoda, která efektivně předchází vhkým zdí a mokrým mapám. 

  • Digitální transformace jako cesta k propojení člověka a technologie

V přednášce hlavního partnera festivalu společnosti ČEPRO, a.s. se návštěvníci seznámí s pohledem na digitální transformaci a s konkrétními problémy, se kterými se společnost setkala při zavádění automatice a digitalizace.

Budova Akademie věd ČR na Národní bude po celý týden hostit hned tři výstavy:

  • První vznikla ve spolupráci s mladými umělci a tvoří ji deset děl, která reagují na vědecké výzkumy pracovišť Akademie věd ČR.
  • Druhou tvoří výherní fotografie soutěže zaměstnanců Akademie věd ČR „Věda fotogenická“. Ta propojuje svět vědy se světem umění a představuje práci i volný čas vědců a vědkyň skrze čočku jejich fotoaparátu.
  • Poslední výstava „Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře“ je zaměřená na vývoj tohoto specifického výtvarného směru s využitím fotografických a grafických technik.

Vstup na všechny  akce je zdarma, z důvodu protiepidemických opatření a omezené kapacity je na některé z nich třeba registrace. Na prezenčních akcích je třeba dodržovat platná vládní nařízení. Podrobný program včetně záznamů je dostupný na webu Týdne Akademie věd ČR.

Více informací:
Mgr. Lenka Heroldová
e-mail: heroldova@ssc.cas.cz
tel.: +420 730 579 449

 

TZ ke stažení

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy