A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
05. 12. 2024
Vůně využívalo lidstvo od pradávna v rituálech, medicíně i kosmetice. Mistry v oboru vonných látek a parfumérství byli staří Egypťané. Vědci sdružení v projektu Alchymie vůní se nyní po více než dvou tisících letech snaží zjistit více o původních recepturách a některé z parfémů „oživit“. Jak ukazuje hlavní téma aktuálního vydání čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín, vůně a pach jsou i v dnešní době důležitými komunikačními prostředky a čich jedním z našich klíčových smyslů.
4/2024 (verze k listování)
4/2024 (verze ke stažení)
Hlavní téma se věnuje vůním a čichu v následujících textech:
Vůně. Omamná síla Kleopatry (str. 18–27)
V čem tkvělo tajemství vonných mastí, olejů a parfémů starých Egypťanů? Jak se dnes vyznat v receptech zapsaných v hieroglyfech na zdech ptolemaiovských chrámů nebo v řeckých a římských textech? A dají se podle nejasných instrukcí umíchat nápodoby staroegyptských parfémů? I na tyto otázky hledá odpovědi mezioborový tým kanadského badatele Seana Coughlina z Filosofického ústavu AV ČR, který od roku 2021 vede projekt Alchymie vůní, podpořený programem JUNIOR STAR Grantové agentury České republiky.
Vůně jako komunikační směrovka (str. 28–33)
Pachové signály jsou jedním z klíčových dorozumívacích prostředků. Ukazuje se to na příkladu výzkumu myši domácí. „Olfaktorická, tedy pachová komunikace je bezesporu pro myš nejvýznamnějším zdrojem informací o prostředí, potravě i ostatních jedincích,“ říká Barbora Vošlajerová z liběchovského pracoviště Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.
Výběr další článků:
Malá domů aneb korupce po česku (str. 34–39) – Korupce může mít nespočet forem. Které jsou v tuzemsku nejrozšířenější? A v jakých oborech se u nás uplácí nejvíce? Tématu se věnuje článek o výzkumné práci Kristýny Bašné ze Sociologického ústavu AV ČR.
ROZHOVOR: Moje srdce tepe pro sopky (str. 40–47) Lukáš Krmíček z Geologického ústavu AV ČR uvažoval v mládí o dráze pozounisty, nakonec však nad dechovým nástrojem na plné čáře zvítězily sopky. Dnes studuje aktivní erupce po celém světě.
Rezavějící lidské tělo (str. 48–53) – V ortopedii je někdy třeba kost zafixovat kovovými šrouby, destičkami či dráty a po čase je zase operativně odebrat. Co kdyby se místo toho v těle prostě rozpustily? Více v článku o výzkumu Jana Pince z Fyzikálního ústavu AV ČR.
FOTOSTORY: Zkamenělé vzpomínky (str. 54–59) – Téměř čtyři stovky hřbitovů, tisícovky náhrobků, několik staletí vzpomínek. Židovská identita spoluutvářela historii českých zemí a až do tragédie holokaustu byla živou součástí naší společnosti… Dokumentaci a restaurování židovských památek se věnuje společnost Matana při Židovské obci v Praze a jejich výzkumem se dlouhodobě zabývá Ústav dějin umění AV ČR.
Příběhy mezi řádky doby (str. 60–65) – Za zdánlivě nevinnými příběhy děl napsaných v období Protektorátu Čechy a Morava se často skrýval hlubší podtext. Pochopit ho ale vyžaduje více než jen znalosti literatury. Více v textu přibližujícím práci Pavla Janouška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, hlavního redaktora knihy Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.
Pupeny. Drahokamy pro zdraví (str. 66–69) – Gemmoterapie. Pro mnohé zcela neznámý pojem, který přibližují Miloslav Šimek z Biologického centra AV ČR a Marie Šimková, rovněž někdejší pracovnice jmenovaného českobudějovického pracoviště. Zvolili formu písemnou a pod hlavičkou Strategie AV21 a jejího výzkumného programu Záchrana a obnova krajiny vydali informační brožuru Praktická gemmoterapie.
Všechna čísla A / Magazínu – oficiálního magazínu Akademie věd ČR i jeho předchůdce časopisu A / Věda a výzkum najdete online na našich stránkách. Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům – kontaktovat nás můžete na adrese predplatne@ssc.cas.cz.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Nikola Jansová, Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.