Zahlavi

Mikrobiologický ústav AV ČR získal evropské ocenění excelence lidských zdrojů

24. 07. 2024

Prestižní ocenění HR Excellence in Research Award uděluje Evropská komise institucím, které prokázaly pokrok ve správě lidských zdrojů a podpoře výzkumných pracovníků. Nově toto ocenění získal i Mikrobiologický ústav AV ČR.

Zajištění kvalitních a transparentních pracovních podmínek jak pro stávající, tak pro nově příchozí pracovníky ve výzkumu je cílem institucí, které se ucházejí o prestižní ocenění Excelence lidských zdrojů (HR Award). V souladu s tímto projektem výzkumné instituce usilují o přijetí HR politiky Evropské charty pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání vědeckých pracovníků.

„Toto prestižní ocenění jsme pro Mikrobiologický ústav AV ČR získali až po úspěšném vyhodnocení našeho akčního plánu. Za jeho přípravu, za inspiraci HR týmu k novým výzvám i jeho organizaci bych chtěl poděkovat zejména mému zástupci Jiřímu Gabrielovi a personalistkám Janě Habětínové a Petře Sedmíkové. Bez osobního nasazení těchto pracovníků by řada problémů nebyla správně identifikována. Je zřejmé, že plnění úkolů našeho akčního plánu, zejména podpora kariérního rozvoje vědeckých pracovníků, nepochybně povede k zefektivnění práce celého ústavu,“ říká Jiří Hašek, ředitel Mikrobiologického ústavu AV ČR (MBÚ AV ČR).

MBÚ AV ČR bude neustále pracovat na zlepšování v oblasti lidských zdrojů i obhájení ocenění HR Award na základě Akčního plánu, který vychází právě z Evropské charty pro výzkumné pracovníkyKodexu chování pro přijímání vědeckých pracovníků. Evropská komise pravidelně pokroky v této oblasti hodnotí, čímž instituce motivuje k aktivní implementaci všech bodů Akčního plánu.

„Pracujeme na zkvalitnění náboru nových pracovníků, ale i na usnadnění jejich zapojení do práce stávajících výzkumných skupin. Díky této snaze vznikla například příručka pro nové zaměstnance, která podává i anglicky mluvícím zaměstnancům základní přehled o každodenním chodu ústavu, administrativě a pravidlech práce v laboratořích. V následujících dvou letech se zaměříme mimo jiné na posílení manažerských schopností vedoucích pracovníků, kultivaci mezilidských vztahů a na udržování a neustálé zlepšování přátelského prostředí v ústavu – protože jinak se špičkové výsledky i ve špičkové instituci dosahují dost těžce,“ doplňuje Jiří Hašek.

TZ ke stažení zde.

Biologie a lékařské vědy

Vědecká pracoviště

Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce