
Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
16. 04. 2025
Nový experimentální skleník postavený s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR slavnostně otevře ve středu 16. dubna 2025 Ústav experimentální botaniky AV ČR. Ústav tak rozšíří své možnosti kultivace pokusných rostlin. Skleník je energeticky úsporný a součástí stavby jsou i ubytovací kapacity pro zahraniční hosty či začínající mladé vědce.
Výzkum v oboru rostlinné biologie vyžaduje pěstování experimentálních rostlin v podmínkách s kontrolovanou teplotou, osvětlením, vlhkostí, případně i dalšími parametry. Prostory splňující tyto požadavky potřebují pro svou práci také vědkyně a vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB). Ústav se proto rozhodl, že na svém pracovišti v Praze-Lysolajích nahradí stávající, technologicky již zastaralý skleník novým.
Úsporný skleník s ubytováním
Nová stavba, postavená s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR, je víceúčelová. Kromě klasické skleníkové konstrukce má také rozsáhlé podzemní prostory a část, která slouží pro krátkodobé ubytování.
Samotný skleník má proti svému předchůdci řadu vylepšení: kvalitnější skla, možnost vlhčení vzduchu, úsporné LED osvětlení a energeticky šetrnější vytápění tepelnými čerpadly. Je vybaven systémem hospodaření se zálivkovou vodou, který využívá dešťovou vodu jímanou do podzemního zásobníku.
V suterénu se kromě technického zázemí nacházejí rozsáhlé prostory pro růstové komory a kultivační místnosti, jež umožňují ještě přesnější kontrolu podmínek při pěstování pokusných rostlin. Díky tomu ústav uspokojí nejen současné potřeby vědeckých týmů, ale získává také rezervu pro další rozvoj v budoucnosti.
„Důležitá je pro nás i obytná část s několika pokoji a společnou kuchyní. Poslouží jako krátkodobé finančně výhodné ubytování pro mimopražské a zahraniční hosty, například zvané přednášející nebo stážisty. Lze ji také využít pro mladé vědce či doktorské studenty, kteří se stěhují do Prahy a potřebují nějaký čas na hledání vhodného bydlení. Chceme jim tak usnadnit začátek působení na novém pracovišti,“ přibližuje ředitel ÚEB Jan Martinec.
Střecha obytných prostor a zděného zázemí skleníku je zelená, osázená sukulentními rostlinami. Na části jsou také instalovány fotovoltaické panely. „Na energetickou úspornost a šetrnost k životnímu prostředí jsme při projektování celého objektu kladli velký důraz,“ dodává ředitel.
Nový pokusný skleník financoval ÚEB AV ČR převážně z dotace přidělené Akademií věd ČR a z menší části z vlastních prostředků. Projekt vytvořil Ateliér Salaba, interiéry navrhlo Apaté studio. Stavbu realizovala společnost Winning PS od října 2023 do prosince 2024.
Přečtěte si také
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
- Taje nanosvěta: Fyzikální ústav vydává komiks o nanotechnologiích
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
- Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.