
Nový skleník vylepší pěstování pokusných rostlin a dbá na energetickou šetrnost
16. 04. 2025
Nový experimentální skleník postavený s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR slavnostně otevře ve středu 16. dubna 2025 Ústav experimentální botaniky AV ČR. Ústav tak rozšíří své možnosti kultivace pokusných rostlin. Skleník je energeticky úsporný a součástí stavby jsou i ubytovací kapacity pro zahraniční hosty či začínající mladé vědce.
Výzkum v oboru rostlinné biologie vyžaduje pěstování experimentálních rostlin v podmínkách s kontrolovanou teplotou, osvětlením, vlhkostí, případně i dalšími parametry. Prostory splňující tyto požadavky potřebují pro svou práci také vědkyně a vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB). Ústav se proto rozhodl, že na svém pracovišti v Praze-Lysolajích nahradí stávající, technologicky již zastaralý skleník novým.
Úsporný skleník s ubytováním
Nová stavba, postavená s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR, je víceúčelová. Kromě klasické skleníkové konstrukce má také rozsáhlé podzemní prostory a část, která slouží pro krátkodobé ubytování.
Samotný skleník má proti svému předchůdci řadu vylepšení: kvalitnější skla, možnost vlhčení vzduchu, úsporné LED osvětlení a energeticky šetrnější vytápění tepelnými čerpadly. Je vybaven systémem hospodaření se zálivkovou vodou, který využívá dešťovou vodu jímanou do podzemního zásobníku.
V suterénu se kromě technického zázemí nacházejí rozsáhlé prostory pro růstové komory a kultivační místnosti, jež umožňují ještě přesnější kontrolu podmínek při pěstování pokusných rostlin. Díky tomu ústav uspokojí nejen současné potřeby vědeckých týmů, ale získává také rezervu pro další rozvoj v budoucnosti.
„Důležitá je pro nás i obytná část s několika pokoji a společnou kuchyní. Poslouží jako krátkodobé finančně výhodné ubytování pro mimopražské a zahraniční hosty, například zvané přednášející nebo stážisty. Lze ji také využít pro mladé vědce či doktorské studenty, kteří se stěhují do Prahy a potřebují nějaký čas na hledání vhodného bydlení. Chceme jim tak usnadnit začátek působení na novém pracovišti,“ přibližuje ředitel ÚEB Jan Martinec.
Střecha obytných prostor a zděného zázemí skleníku je zelená, osázená sukulentními rostlinami. Na části jsou také instalovány fotovoltaické panely. „Na energetickou úspornost a šetrnost k životnímu prostředí jsme při projektování celého objektu kladli velký důraz,“ dodává ředitel.
Nový pokusný skleník financoval ÚEB AV ČR převážně z dotace přidělené Akademií věd ČR a z menší části z vlastních prostředků. Projekt vytvořil Ateliér Salaba, interiéry navrhlo Apaté studio. Stavbu realizovala společnost Winning PS od října 2023 do prosince 2024.
Přečtěte si také
- Cena Paul Nakane Prize pro Pavla Hozáka
- Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření
- Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy
- Martin Fusek končí v čele společnosti IOCB Tech. Střídá ho Milan Prášil
- Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku
- Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vědci zlepšují odlovné techniky
- Taje nanosvěta: Fyzikální ústav vydává komiks o nanotechnologiích
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
- Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.