Zahlavi

A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti

05. 12. 2024

Vůně využívalo lidstvo od pradávna v rituálech, medicíně i kosmetice. Mistry v oboru vonných látek a parfumérství byli staří Egypťané. Vědci sdružení v projektu Alchymie vůní se nyní po více než dvou tisících letech snaží zjistit více o původních recepturách a některé z parfémů „oživit“. Jak ukazuje hlavní téma aktuálního vydání čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín, vůně a pach jsou i v dnešní době důležitými komunikačními prostředky a čich jedním z našich klíčových smyslů.

A4_2024
4/2024 (verze k listování)
4/2024 (verze ke stažení)

Hlavní téma se věnuje vůním a čichu v následujících textech:  

Vůně. Omamná síla Kleopatry (str. 18–27)
V čem tkvělo tajemství vonných mastí, olejů a parfémů starých Egypťanů? Jak se dnes vyznat v receptech zapsaných v hieroglyfech na zdech ptolemaiovských chrámů nebo v řeckých a římských textech? A dají se podle nejasných instrukcí umíchat nápodoby staroegyptských parfémů? I na tyto otázky hledá odpovědi mezioborový tým kanadského badatele Seana Coughlina z Filosofického ústavu AV ČR, který od roku 2021 vede projekt Alchymie vůní, podpořený programem JUNIOR STAR Grantové agentury České republiky.

Vůně jako komunikační směrovka (str. 28–33)
Pachové signály jsou jedním z klíčových dorozumívacích prostředků. Ukazuje se to na příkladu výzkumu myši domácí. „Olfaktorická, tedy pachová komunikace je bezesporu pro myš nejvýznamnějším zdrojem informací o prostředí, potravě i ostatních jedincích,“ říká Barbora Vošlajerová z liběchovského pracoviště Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

Výběr další článků:

Malá domů aneb korupce po česku (str. 34–39) – Korupce může mít nespočet forem. Které jsou v tuzemsku nejrozšířenější? A v jakých oborech se u nás uplácí nejvíce? Tématu se věnuje článek o výzkumné práci Kristýny Bašné ze Sociologického ústavu AV ČR.

ROZHOVOR: Moje srdce tepe pro sopky (str. 40–47) Lukáš Krmíček z Geologického ústavu AV ČR uvažoval v mládí o dráze pozounisty, nakonec však nad dechovým nástrojem na plné čáře zvítězily sopky. Dnes studuje aktivní erupce po celém světě.

Rezavějící lidské tělo (str. 48–53) – V ortopedii je někdy třeba kost zafixovat kovovými šrouby, destičkami či dráty a po čase je zase operativně odebrat. Co kdyby se místo toho v těle prostě rozpustily? Více v článku o výzkumu Jana Pince z Fyzikálního ústavu AV ČR.

FOTOSTORY: Zkamenělé vzpomínky (str. 54–59) – Téměř čtyři stovky hřbitovů, tisícovky náhrobků, několik staletí vzpomínek. Židovská identita spoluutvářela historii českých zemí a až do tragédie holokaustu byla živou součástí naší společnosti… Dokumentaci a restaurování židovských památek se věnuje společnost Matana při Židovské obci v Praze a jejich výzkumem se dlouhodobě zabývá Ústav dějin umění AV ČR.

Příběhy mezi řádky doby (str. 60–65) – Za zdánlivě nevinnými příběhy děl napsaných v období Protektorátu Čechy a Morava se často skrýval hlubší podtext. Pochopit ho ale vyžaduje více než jen znalosti literatury. Více v textu přibližujícím práci Pavla Janouška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, hlavního redaktora knihy Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.

Pupeny. Drahokamy pro zdraví (str. 66–69) – Gemmoterapie. Pro mnohé zcela neznámý pojem, který přibližují Miloslav Šimek z Biologického centra AV ČR a Marie Šimková, rovněž někdejší pracovnice jmenovaného českobudějovického pracoviště. Zvolili formu písemnou a pod hlavičkou Strategie AV21 a jejího výzkumného programu Záchrana a obnova krajiny vydali informační brožuru Praktická gemmoterapie.

Všechna čísla A / Magazínu – oficiálního magazínu Akademie věd ČR i jeho předchůdce časopisu A / Věda a výzkum najdete online na našich stránkách. Výtisky zasíláme zdarma všem zájemcům – kontaktovat nás můžete na adrese predplatne@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Nikola Jansová, Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Přečtěte si také

Sociálně-ekonomické vědy

Vědecká pracoviště

Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce