Památky, jídlo i zábava: vědci zkoumali, co v Praze nejvíc zajímá turisty
14. 03. 2023
Nejhlouběji si v Praze do kapsy sáhnou výletníci ze Spojených států, zatímco Poláci jsou při nákupech v naší metropoli nejšetrnější. I takové poznatky přinesl společný výzkum jedenácti ústavů Akademie věd ČR zaměřený na chování a typologii turistů, kteří navštěvují Prahu. Analýzu si nechala zpracovat metropolí vlastněná společnost Prague City Tourism s cílem nalákat do českého hlavního města sofistikovanější a movitější klientelu.
Zatímco v Praze utratili zahraniční návštěvníci za rok 2019 pouze 5,6 miliardy amerických dolarů, v jen o trochu menším Amsterdamu nechali za stejné období dvojnásobek.
„V našem hlavním městě turisté utrácejí mnohem méně než v jiných evropských metropolích. A to jsme se rozhodli za pomoci Akademie věd změnit,“ říká místopředsedkyně společnosti Prague City Tourism Jana Adamcová.
Místopředsedkyně Prague City Tourism Jana Adamcová (CC)
Firma tedy oslovila vědce a nechala si od nich zpracovat humanitní a společenskovědní analýzu desítky trhů, klíčových pro turismus u nás. Humanitní část výzkumu přinesla konkrétní příběhy, které si jednotlivé národnosti s Prahou spojují, část společenskovědní se zase zaměřila na zkoumání jejich typologie a chování.
Cestovatelům na míru
Asiaté do Prahy jezdí hlavně za památkami, turisty z Evropy však v naší metropoli kromě kulturního dědictví zajímá také gastronomie a zábava. Asijští cestovatelé při výběru destinace hodně dají na doporučení rodiny a známých. Britové, Francouzi nebo Američané se naopak k cestování inspirují především na internetu.
I taková zjištění přinesla vědecká analýza nejrůznějších typů dostupných dat o výletnících mířících do Prahy.
Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu AV ČR (CC)
„Poznatky o jejich chování, preferencích a zájmech umožnily lépe zacílit narativy, které kolegové z humanitně orientovaných ústavů Akademie věd vymýšleli ‚na míru’ návštěvníkům z nejvýznamnějších zemí, odkud turisté do naší metropole přijíždějí“, shrnuje koordinátor celého výzkumu Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu AV ČR.
Evropa jako jedna velká exotika
Milenci v Praze. Tak se v překladu jmenuje oblíbený korejský seriál, který do naší metropole přilákal už celé zástupy asijských turistů. Touží se totiž vyfotit v místech, kde se romantický seriál natáčel. Výletníky z Asie k nám obecně vábí hlavně památky, které znají z fotografií. Jinak je však pro mnohé z nich Česko součástí exotické evropské kultury a rozdíly mezi jednotlivými zeměmi v tomto prostoru jim splývají.
„Zaměření na asijské publikum s sebou nese jistá specifika. Na rozdíl od Spojených států či evropských zemí máme historických styčných bodů jen velmi málo a současně nelze předpokládat jakoukoli sofistikovanější znalost Prahy či české kultury,“ konstatuje Jakub Hrubý z Orientálního ústavu AV ČR, který se do výzkumu rovněž zapojil.
🔹Prague City Tourism chce do Prahy přilákat kultivované návštěvníky.
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) March 14, 2023
🔹Připravilo novou koncepci turistiky, do které zásadně přispěly ústavy Akademie věd. Například asijské návštěvníky nově osloví i kavárenská kultura. pic.twitter.com/FrJBFQpa3U
Proto se také vědci rozhodli pojmout vytváření příběhů pro asijské návštěvníky jinak a soustředit se na konkrétní fenomény, jako je třeba pití kávy či vína. Například v Číně totiž nemá pití těchto nápojů tradici a rozšiřuje se tam až v posledních letech.
„Můžeme tak turistům představit jak minulost v podobě historických kaváren vídeňského nebo pařížského typu, tak současnost vyhlášených baristů. Anebo tradici pěstování vína na území Prahy a s ním spojenou kulturu jeho konzumace,“ doplňuje vědec.
Více peněz pro Prahu
Výsledky analýzy by měly pomoci přilákat do hlavního města kultivované, a zejména movitější turisty.
„Bonitní klientela je ochotna utratit více peněz za kvalitní nabídku produktů a služeb cestovního ruchu s vysokou přidanou hodnotou. Je to další krok ke zvýšení příjmů cestovního ruchu v metropoli,“ doplňuje Jana Adamcová.
Pražské památky jsou pro turisty největším lákadlem.
Firma nyní na základě vědeckých podkladů vyvíjí novou turistickou aplikaci. Výsledky bádání využije i v digitálních marketingových kampaních na důležitých zdrojových trzích nebo při tvorbě turistických tras či suvenýrů.
Není web jako web
V neposlední řadě data poslouží při vývoji nového destinačního webu, jehož obsah se bude proměňovat podle toho, odkud návštěvník pochází. Turista z Izraele tak na něm najde zcela odlišné informace než třeba cestovatel z Polska, který má jiné kulturní a sociologické zázemí a od návštěvy metropole má jiná očekávání.
Kromě Sociologického a Orientálního ústavu se do unikátního projektu zapojil také Filosofický ústav AV ČR, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Historický ústav AV ČR, Ústav dějin umění AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Etnologický ústav AV ČR, Slovanský ústav AV ČR a Archeologický ústav AV ČR, Praha.
Text: Radka Římanová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy Akademie věd ČR
Foto: Shutterstock; Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Zrak má z pohledu evoluce výborný poměr cena–výkon, říká Filip Děchtěrenko
- Sociologové zjišťovali, jakým překážkám čelí čeští podnikatelé a podnikatelky
- Unikátní sociologický výzkum odhaluje korupci z pohledu samotných aktérů
- Lidé se nejvíce bojí krádeží, podvodů a přepadení na ulici, ukazují výzkumy
- Konference SYRI: Jak zvýšit odolnost společnosti po covidu a v době konfliktů?
- Na koupi vlastního bytu potřebují Češi 15 ročních platů, nejvíce z celé EU
- Integrace ukrajinských uprchlíků má rezervy, zaznělo na konferenci v Senátu
- Covid, válka, klima. Jak posilovat odolnost, aby společnost neovládl strach?
- Plýtvání jídlem: více než miliarda tun potravin se každý rok vyhodí
- V odměňování panují genderové nerovnosti, na řídicích pozicích bývají největší
Sociálně-ekonomické vědy
Vědecká pracoviště
- Knihovna AV ČR
Národohospodářský ústav AV ČR
Psychologický ústav AV ČR
Sociologický ústav AV ČR
Ústav státu a práva AV ČR
Česká společnost prochází od r. 1989 hlubokou a mnohostrannou transformací. Její analýza je – vedle rozvíjení základního teoretického výzkumu - aktuálním úkolem ústavů této sekce. Zhodnocení výsledků ekonomické proměny, výzkum otevřených problémů dalšího ekonomického vývoje, studium transformace sociální struktury, teoretické základy nového právního systému, aktuální otázky psychologie osobnosti a sociální psychologie, to vše jsou témata, jimiž sociální vědy vstupují do živé diskuse s celou společností. Mnohé z těchto výzkumů využívají komparace s obdobně se měnícími zeměmi Střední Evropy. Rovněž se zkoumají nutné předpoklady a možné důsledky vstupu naší země do Evropské unie. Sekce zahrnuje 5 ústavů s přibližně 260 zaměstnanci, z nichž je asi 150 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.